АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.
Националният археологически институт с музей към БАН е единственият кандидат, подал документи за участие в обявената от АПИ открита процедура за сключване на рамково споразумение за "Извършване на спасителни теренни археологически проучвания по трасетата на инфраструктурни проекти".
През май т.г. повечето страни от ЕС отчетоха годишно увеличение на цените на какаото и шоколада на прах. Най-значително поскъпване е регистрирано в Естония (+17,4 на сто), следвана от Хърватия (+15,5 на сто) и Австрия (+12,6 на сто).
Сладолед с вкус на препечен хляб, бонбони от облепиха, шоколад с магданоз, трюфели с хрян, пралини от цвекло или такива с анасон или бира, шоколадови статуетки "Оскар" са само част от изненадите тази година.
След като износът от Кот д'Ивоар, най-големия производител в света, намаля с една трета през последните месеци, световната цена на какаото рязко се повиши.
Големите африкански заводи за какао в Кот д'Ивоар и Гана са спрели или намалили преработката, защото не могат да си позволят да купуват зърна, което означава, че цените на шоколада по света вероятно ще скочат, съобщи Ройтерс, позовавайки се на четири търговски източника.
Страната е един истински музей под открито небе за древновековни съкровища, благодарение на ключовото си разположение в един от най-значимите географски райони, където историята на цивилизации се е писала и оформяла.
Преди няколко години сградата, която се намира на кръстовището на улиците “Василе Ласкар” и “Мария Росети”, бе закупена от Съюза на фармацевтите за 850 000 евро и ще бъде превърната в Музей на фармацията.
Развитието на културния и балнеотуризма ще бъде основната задача, която си поставят инициаторите. По проекта ще работят съвместно училището, читалището в населеното място, експерти от Регионалния исторически музей в Търговище и Община Опака, на чиято територия се намира селото.
Най-големият музей в света обаче уточни, че "залага по-малко на рекордната посещаемост от миналото - през 2018 година Лувърът е приел 10,2 милиона посетители, след като е решил да ограничи достъпа до 30 000 души дневно", за да гарантира по-добри условия за посещение