АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МФ: Икономиката през Q4 2017
Според експресните оценки на НСИ БВП нарасна с 3.6% на годишна база през четвърто тримесечие на 2017 г. (според сезонно изгладените данни).
Растежът бе движен от повишение на крайното потребление с 4.7% и на инвестициите в основен капитал - с 3.2%. Износът нарасна с 2%, като бе надминат от вноса, чийто ръст достигна 9.4%. Това се отблязва в редовен месечен обзор на МФ на българската икономика.
Показателите от краткосрочната бизнес статистика продължиха да отчитат смесени сигнали.
Търговията на дребно се повиши с 4% на годишна база през де-кември, докато растежът на оборота в промишлеността се забави, а индустриалното производство и строителната продукция се понижиха.
В същото време, бизнес климатът в страна се подобри с 2.6 пункта през януари поради по-благоприятните оценките във всички сектори.
Доверието на потребителите също се повиши - с 2.4 пункта, поради подобряване на очак-ванията за финансовото състояние на домакинствата и икономическата ситуация в страната.
Коефициентът на безработица се понижи до 5.6% през четвъртото тримесечие на 2017 г., след като намаление беше отчетено както при безработните до 1 г., така и при дълготрайно безработните. Последното свидетелстваше не само за цикличното, но и за структурното подобрение на пазара на труда.
Работната сила (15-64 г.) нарасна с 3.9% за периода по линия на намаление на обезкуражените лица и активиране на други групи лица, които в предходните периоди са били неактивни.
Номиналният растеж на средната работна заплата се ускори до 10.6% на годишна база през последното тримесечие. Дефлираният с ХИПЦ реален растеж на доходите от труд достигна 8.8%.
Според предварителните данни, потребителските цени в страната се повишиха с 0.2% през януари спрямо предходния месец.
Годишният темп на инфлация се забави до 1.3% през януари, което се дължеше основно на намалелия положителен принос на храните за формиране на общия индекс.
След отчетените в шест поредни месеца излишъци, през ноември салдото на текущата сметка бе отрицателно в размер на 155.2 млн. евро или 0.3% от прогнозния БВП. Балансът по търговията със стоки и услуги се влоши както спрямо предходния месец, така и спрямо същия месец на предходната година.
Годишният растеж на кредита за частния сектор през декември 2017 г. се ускори до 4.8%. Среднопретегленият лихвен процент по кредити за нефинансови предприятия се повиши за втори пореден месец с 20 б.т., а претегленият лихвен процент по срочни нови депозити остана близко до стойността си от предход-ния месец.
По предварителни данни на касова основа, излишъкът по КФП за 2017 г. възлезе на 0.8 млрд. лв. (0.8% от прогнозния БВП). Положителното бюджетно салдо бе формирано от превишение на приходите над разходите и по двата бюджета, като по националния бюджет бе в размер на 0.3% от БВП, а по ев-ропейските средства бе 0.5% от БВП.
Държавният дълг, вкл. държавногарантираният, намаля значително през последната година, като в края на 2017 г. бе в размер на 25.5 млрд. лв. или 25.6% от прогнозния БВП, при 29.1% от БВП година по-рано.
Tweet |
|