АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МФ опроверга „драконовски” мерки срещу кризата
Приписваните на Министерството на финансите антикризисни мерки на правителството не отговарят на истината, заявиха от пресцентъра на Министерството на финансите във връзка с появили се в публичното пространство произволни твърдения и приписван на Министерството на финансите списък от мерки за излизане от кризата.
„Документът”, който медиите цитират, не съществува и не е бил обсъждан. Това е опит да се създаде допълнително напрежение в условията на криза и да се провокират различни обществени слоеве, които са най-чувствителните от обществото.
В момента в МФ се правят много сериозни анализи и прогнози, на базата на които ще бъдат предложени действителните антикризисни мерки. На този етап работната група по антикризисния пакет дискутира повече от 100 идеи. В процес на конкретизиране са и потенциалните фискални и икономически ефекти на всяко отделно предложение. Преди всичко, експертите анализират какъв би бил ефектът от приложението на всяка отделна мярка както върху доходите и жизнения стандарт на хората, така и върху изпълнението на бюджета.
До края на седмицата пакетът от мерки ще бъде представен на министър-председателя, след което ще бъде внесен за обсъждане в Съвета за тристранно сътрудничество, насрочен за понеделник. Проектът на документ ще бъде оповестен на широката общественост, едва след като бъде внимателно и коректно съгласуван със социалните партньори.
Осъзнаваме, че разпространението на тези „ужасяващи мерки” цели да настрои обществото срещу икономическата политика на правителство и да подкопае бъдещата работа и общите усилия на правителството, синдикатите и работодателите в тази посока.
Предстои по-важната дискусия - как да бъде подпомогнат реалният сектор, как да се стимулира производителността, как икономиката ни да се съживи и да доведе до повишаване на заетостта и доходите на хората.
Считаме също така, че в условия на криза, всички ние трябва да осъзнаем, че се налагат фискални ограничения за стабилизиране на бюджета, които макар и с временен характер ще доведат до търсения позитивен ефект.
Не съм убеден, че тези антикризисни мерки са предложени от финансовия министър, каза днес в Народното събрание Иван Костов по повод текст, наречен „20 идеи на експертите”, станал публичен чрез предаването му на медии.
„Аз не виждам финансовият министър Симеон Дянков застанал зад тези мерки”, допълни Костов. Той предполага, че някой некоректен член на Тристранния съвет е изнесъл предварителна разработка на експерти и ги е дал на медиите, което според него е саботаж. „Ако сме нормална демокрация, тези мерки трябва да отидат на първоначална експертиза сред работодателите и профсъюзите”, коментира Костов.
Основният мотив за такива драстични мерки са продиктувани от изключително тежката ситуация и опасението, че положението в бюджета ще се влоши още през тази година, допълни той.
„Някой от тези мерки са толкова тежки, че дори в най-трудните години, в които аз съм имал възможността да противодействам на кризата през 1991 и 1997 г., не сме се обръщали към чак толкова драстични мерки, особено за пенсионерите, защото е ясно, че те са социално най-уязвимата категория хора. Въвеждането на данък с необлагаем минимум от 10 % и лишаването им от пенсия или ограничаването й, ако работят допълнително бе абсолютно забранено да се мисли в онези времена, когато ситуацията беше далеч по-тежка”, каза Костов. „Не се действа така в условия на криза, това е абсолютно самоубийствена политика”.
Костов подчерта, че от ДСБ са предложили вчера мерки, които са изцяло щадящи хората с ниски доходи. Предлаганите мерки са изпратени на ГЕРБ днес.
Според Костов е напълно приложимо някой от привилегиите на държавните служители да бъдат ограничени. Относно замразяване на доходите или лишаване на облаги от страна на администрацията, той подчерта, че тя е раздута с над 150 хил. новоназначени администратори, от които страната няма нужда.
Освен това ДСБ предлага да се създаде централен регистър на безспорните и изискуеми задължения на министерствата и другите държавни възложители към фирмите.
Според партията размерът на задълженията до този момент е над 1.5 млрд. лева, за което вина носи предишното управление. Но при този регистър ще стане ясно кога държавата ще се разплати с фирмите и те ще имат сигурност, че ще си получат парите. Това ще бъде и тяхната гаранция пред фирмите.
Инвестицията в автомагистралите е антикризисна, заяви Костов. Има и още два проекта – срокът на панелните сгради започва да изтича – те трябва да бъдат санирани. Европа дава пари за това – то е нещо важно и ще спаси строителния сектор, каза Костов. Според него същото трябва да се направи и за повишаване на енергийната ефективност – да се спрат тези големи разхищения.
Правителството обсъди пакет от антикризисни и насърчителни мерки, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. В съобщението се посочва, че във връзка с публикуван днес в медиите списък с антикризисни мерки, приписани на българското правителство, пресслужбата на Министерския съвет е упълномощена да заяви:
Антикризисни мерки като "Намаляване от 410 на 225 дни на срока за получаване на обезщетение за бременност и раждане, облагане с 10 на сто на пенсиите над минималната" и т. н. не са предлагани от Министерството на финансите за обсъждане нито на Министерския съвет, нито на министър-председателя Бойко Борисов.
На днешното си оперативно заседание кабинетът е обсъдил пакет от антикризисни и насърчителни мерки. Окончателното решение за тях и за въвеждането им ще бъде взето, след като бъдат подложени на разискване със социалните партньори в рамките
на Националния съвет за тристранно сътрудничество, се посочва в съобщението. Заседанието на съвета е насрочено за идния понеделник, добавят от пресслужбата.
Tweet |
|
Ако намалят майчинството така ще я стимулират тая икономика години напред, че към 2020 г. ще се чудят къде останаха всички откоито могат да издоят някой лев! Цял живот работи една жена, а за една година да не може спокойно да си гледа дедето, при това не с милиони, а с пари, върху които пак осигуровки са начислявани и данъци!!! То великите заплати в България, че и ВЕЛИКОТО МАЙЧИНСТВО! Това ли дотежа на Правителството?! Колкото до държавните служители не смятам, че трябва ние, защото сме по-тъпи да работим за бизнеса да им плащаме здравните осигуровки! Нали и те ползват същата УСЛУГА, да си плащат за нея! То така е много лесно - незнам си колко хидяли човека раздута администрация да се издържат от останалите. Ако видим пък колко общо са работещите хора в страната и сравним и това число с администрацията може и да паднем! Нали уж всички са равни? Къде е това в България? За пенсионерите няма да коментирам. Ако вземем да ги изтровим май Правителството ще е най-доволно!
Stiga s drakonovski merki kam dargavnite slugiteli!Samo tam mogete da regete.Kakvo stava s kontrabandata?VSI4KI DA POSLEDVAME PRIMERA NA BRATATA ROMI!!!Togava da vi vidim gospoda MINISTRI!