АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Позицията на страната ни в Глобалния индекс остава непроменена спрямо предходната година - 38-мо място, но за разлика от повечето страни, които подобряват представянето си в различните измерения на индекса, България, както и предходната година, отчита влошаване на представянето си.
Ветровитият и слънчев климат на италианския остров го прави идеално място за добиване на енергия от вятъра и слънцето, но интересът, който проявяват инвеститорите, притеснява някои местни жители.
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
2/5 от служителите се притесняват за сигурността на работното си място, 13% са изгубили работата си заради навлизането на AI.
Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.
Напредва строителството в Боаза до пресичането с пътя Луковит – Угърчин, включително и пътен възел „Дерманци“. Към днешна дата изпълнението на близо 16-км отсечка е на 82%. Това установи министърът на МРРБ инж. Виолета Коритарова, която заедно с членове на УС на АПИ направи проверка на място.
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
В миналото начинът за запазване и консервация на вината е бил те да бъдат подсилени, като се добавя гроздов дестилат с цел да се вдигне процентът алкохол и да се елиминира възможността за разваляне при дългите морски пътувания.
Тази година в австрийската столица ще бъдат открити 14 големи коледни базара с общо 796 щанда, без да броим множеството малки благотворителни базари и празнично украсени будки за греяно вино. Първият коледен базар във Виена е открит през 1722 г. на площад Фраюнг.