АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На пазар в Румъния. Нисък ДДС = последици у нас
14:40 | 09.04.2015 1963 коментари 0
Стефан Лазаров
Българи предпочитат да пазаруват агнешко месо за Великден от Румъния заради по-ниската цена. В Гюргево например килограм агнешко е с 2-3 лв. по-евтино, а още по-изгодно е, ако се купи цяло агне от производител, съобщава БГНЕС. На гюргевския пазар в навечерието на празниците има сериозни опашки, като хората купуват най-вече агнешко за традиционната трапеза. То върви по 25 леи или 11 лева за килограм, но за румънците тази цена също е висока. Затова при възможност предпочитат да купуват директно от овчарите. Така месото им излиза още по-евтино – по 9 лв. за килограм. Продавачите в Гюргево споделят, че българите, които идват на пазара, предпочитат да купят цяло агне и после да го разделят помежду си. Месото е съвсем прясно и се транжира пред очите на купувачите. За разлика от агнешкото, яйцата в Румъния са малко по-скъпи от българските, а в селата край Гюргево ги продават почти двойно - по 1 лея за бройка, което прави близо 50 стотинки. За по-големи количества румънците казват, че биха отскочили до България, за да спестят пари. Най-сериозната конкуренция между български и румънски стоки за Великден е при козунаците. Доскоро румънците бяха монополисти в производството на вкусни големи козунаци с богата плънка от локум, какао, орехи и стафиди. Всяка година по празниците българите масово пътуваха до Гюргево, за да си купят за Великденската трапеза. Сега обаче и български производители са започнали да предлагат подобни изделия. Те дори изнасят за Румъния продукцията си и така на щандовете в Гюргево едни до други могат да се видят български и румънски козунаци. Цената им е 7 леи или около 3 лв. бройката. Румънското правителство ще намали ДДС, защото приходите в бюджета през първото тримесечие са нараснали с 10%, пише румънският вестник "Зиарул финанчиар" по повод решението на властите вРумъния да намалят с 15% ДДС върху всички хранителни и земеделски стоки и върху услугите в общественото хранене. Постъпленията в приходната агенция за първите три месеца на годината са с 5,4 милиарда леи повече, отколкото са разходите, отбелязва още изданието. Изданието определя решението на правителството като изненадващо, защото намаляването на ДДС от 24 на 9% от 1 юни ще обхване не само основни хранителни продукти, каквото беше първоначалното намерение, а всички хранителни и земеделски продукти, безалкохолните напитки и услугите в общественото хранене.
"По този начин по-лесно ще бъде администриран данъка, отколкото ако се намали само при определени продукти", обясни румънският премиер Виктор Понта. Финансовото усилие за държавния
бюджет вследствие на тази мярка е 5 млрд. леи до края на годината (шест месеца), което означава, че ако това намаление бъде отразено в цените по щандовете в магазините, то в джобовете
на хората ще остане същата сума. Бизнесмени и икономисти оцениха мярката като изключително добра.
"Намаляването на ДДС ще означава за потребителите по-ниски цени в магазина или в ресторантите. За икономиката ще означава намаляване на данъчните измами", казва Драгош Петреску, вицепрезидент на асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в Румъния.
"Намаляване на ДДС върху храните ще допринесе за стимулиране на потреблението, до намаляване на бедността сред населението с ниски доходи и може да доведе до намаляване на данъчните измами в земеделието, хранителната промишленост и търговията", казва Михаела Митрой, завеждащ отдел в
ПрайсуотърхаусКупър в Румъния. Румъния има един от най-високия ДДС
- 24% в държавите от ЕС, като стандартната ставка на този данък е по-висока само в Унгария (27%), Швеция (25%) и Дания (25%). В европейските държави се прилагат диференцирани ставки за определени стоки и услуги, като те варират от 18% в Унгария и стигат до облагане с нула
процента на определени стоки и услуги във Великобритания и Ирландия. От друга страна румънците харчат най-голям дял от доходите си за храна – 32%, при средно 18% в ЕС. А във Великобритания и Австрия например само 13% от доходите на едно домакинство отиват за храна. Намаляването на ДДС върху храните на 9% трябва да бъде последвано от нулева толерантност към укриването на данъци, казват представители на асоциацията на месопроизводителите в Румъния, цитирани от агенция Аджерпрес.
"Желаем тази мярка за данъчни облекчения да се отрази в цените по рафтовете на магазините. Тя трябва да бъде съпътствана и от нулева толерантност чрез драстични санкции за тези, които заобикалят държавата", се казва в прессъобщение на асоциацията на месопроизводителите.
Румънските и чуждестранните туристи, които планират да прекарат ваканциите си в Румъния, ще харчат от това лято с 10% по-малко за настаняване и храна след намаляването на ДДС, заяви за Медиафакс Мирела Матикеску, заместник-председател на правителствената Национална служба за туризъм.
"Цените на ваканциите ще спаднат най-малко с 10% от лятото и като казвам ваканции, имам предвид не само пакета, включващ нощувка и закуска, а общо това, което харчи туристът в курорта за храна и настаняване", посочи Матикеску. Тя заяви, че поевтиняването се дължи както на планираното намаляване на ДДС върху хранителните продукти от 24 на 9% от юни, така и на намаляването на ДДС също на 9% върху туристическите пакети, което е в сила от началото на тази година. Матикеску смята, че всички ресторанти в курортите ще понижат цените в менютата от месец юни, нещо, което ще се усети в бюджета на туристите, където разходите за храна и нощувки заемат основно място.
"С тези намаления се надяваме да влезем в реално състезание с нашите конкуренти, особено с България. Дисциплинарните мерки в последно време, придружени от фискални облекчения, ще бъдат
ползотворни за румънския туризъм. Икономическите оператори са мотивирани да работят открито и да маркират всичко на касовия апарат", добави представителят на Националната служба за туризъм.
Заместник-председателят на ЕК и комисар за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис заяви в
Букурещ, че ЕК е обезпокоена от намерението на румънското правителство да промени Данъчния кодекс и да намали съществено ДДС, предаде Аджерпрес.
"Ние препоръчваме да се върви към облекчаване на данъчното бреме върху труда и по-специално върху ниско платения труд, а не на данъци с пряк ефект върху икономическия растеж и потреблението", подчерта еврокомисарят.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg