АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Промяната в потребителските навици след пандемията и последвалият икономически спад са основната причина за тревога. Като непосредствено предизвикателство повече от половината от анкетираните посочват свитите разходи на клиентите (57%) и инфлацията (54%), а близо три четвърти се притесняват за бъдещите печалби.
52% от българите споделят, че плащат все по-малко в брой в сравнение с две години по-рано, а за 41% именно кризата с Covid-19 e причина за трайната промяна в платежните им навици. Допълнителен фактор е по-високи разходите на потребителите (за 45%) в края на 2021 г. и началото на 2022 г., когато инфлацията бележи нови пикове.
Като съществена промяна се отича наблюдаваният доскоро само в други европейски държави навик да се излиза веднага след работа. Тенденцията сега, която е много често срещана в предградия на столицата Атина, е хората да излизат по заведенията в часовия пояс между 19 и 22 ч.
Гъвкавостта и хибридният начин на работа са новата реалност, която позволява на хората да променят своите навици за пътуване, тъй като могат да работят навсякъде. Проучване на Microsoft Advertising: 45% от хората избират да пътуват, за да променят обстановката и да работят от разстояние.
Според изследването сред новите навици са консумирането на добре сготвено месо (избрано от 69% от допитаните); яденето на по-малко сурова или студена храна (57,6%) и пиенето на повече вода и консумирането на повече свежи зеленчуци, плодове и богати на протеини храни (57,3%).
Проучване на „Евробарометър" показва, че произходът (53%), цената (51%), безопасността (50%) и вкусът (49%) са най-важните критерии за европейците, когато те купуват храни. Две трети от запитаните заявяват, че са променили своите навици, след като са открили информация за рисковете от някои храни.
80 на сто от закусващите не консумират плодове сутрин, показва социологическо проучване за хранителните навици на българите, няколко идея за добра закуска.
Градската лаборатория ще работи в четирите основни направления: хранене в контекста на устойчиви и здравословни навици; екологично устойчиви хранителни системи, кръгова икономика, която е насочена към ресурсно ефективна затворена хранителна система и стимулиране на иновации.
Повече от половината от потребителите на Интернет в ЕС гледат онлайн филми, сериали или телевизионни програми, които са пропуснали. В инфографиката на ЕП има повече информация относно зрителните навици.
Потребителите на тв каналите имат и втори екран - това са лаптопи (56,4%) и смартфони(46,8%), показва проучване по поръчка на медия агенция Argent, осъществено он лайн от BluePo!nt.