EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Наводнения → По-малко пшеница. А цената на хляба?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Наводнения → По-малко пшеница. А цената на хляба?

mail09:30 | 25.06.2014прегледи 1410 коментарикоментари 0


Общият размер на засегнатите площи към настоящия момент възлиза на 357 000 дка. Това заяви министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков в студиото на сутрешния блок на bTV, съобщи пресцентърът на МЗХ. Той допълни, че не всички от тези площи са напълно пострадали, в голяма част от тях има само полегнали посеви.

“До този момент напълно пропадналите площи възлизат на 59 874 дка, като служителите на ОД “Земеделие” продължават да обикалят по места и да съставят констативни протоколи. След като в края на месец септември бъдат уточнени окончателните данни за пропадналите площи със земеделски култури ще видим с какъв ресурс разполагаме, за да компенсиране земеделските производители с държавна помощ за напълно пропаднали площи,” коментира министър Греков. Той припомни, че с негова заповед е одобрен ресурс от 4,3 млн. лева за компенсиране на напълно пропаднали площи през 2013 г.

Министърът на земеделието и храните обясни също така, че поради неблагоприятните климатични условия се очаква спад в добива на пшеница между 18% и 25%. Министър Греков подчерта, че въпреки това няма основание да се притесняваме за качеството на хляба, който ще се произведе от новата реколта. “Няма да ядем некачествен хляб, тъй като ще има достатъчно количество добра суровина”, каза министър Греков.

Министър Димитър Греков даде и актуална информация за извършената сеч в горските масиви край варненския квартал “Аспарухово”. “За периода 2010-2014 г. в землището на „Аспарухово” от 186 дка горски територии са отсечени 1468 куб.м. дървесина, което представлява 3% от площта и е в рамките на горскостопанския план. Съставени са обаче 260 акта за незаконна сеч на 520 куб.м. Това представлява 30% от сечта в региона на „Аспарухово“. Въз основа на актовете са иззети над 500 автомобила, 700 каруци и около 200 коня, а има и ефективни присъди, влезли в сила.”

В студиото на bTV министър Греков информира за ситуацията с язовирите, които са собственост на “Напоителни системи”.
„Напоителни системи” стопанисва 190 язовира и те са пълни до около 70%, като свободният им обем е към 30%. В настоящия момент единствено язовир „Пчелина” прелива през преливника си, поради ремонт на основния изпускател,” съобщи министърът на земеделието и храните. Той допълни, че не съществува опасност от неконтролируемо преливане или изпускане на язовирни стени и на всички съоръжения се дават непрестанни дежурства от служители на “Напоителни системи”.

Коментар на бранша

Повишение на цената на хляба не се очаква, въпреки прогнозите за по-слаба реколта от хлебна пшеница. Това увериха пред БТА производители на жито и представители на големите браншови асоциации в областта на зърнопроизводството и хлебарството. "Редукция на реколтата ще има - след трудната есен на 2013 г. и тежките обработки тогава, имахме благоприятна, мека зима с валежи, която компенсира изоставането в развитието на пшеницата. Пролетта бе необичайно хладна за България и поройните дъждове и градушки в Североизточна и Северозападна България засегнаха голяма част от площите. От друга страна дъждовната пролет бе инкубатор за болести и неприятели, с които водим постоянна борба. И ако преди това се изчерпваше с обеззаразяване на семената, сега посевите бяха третирани неколкократно. Появиха се и нетипичните за нашата страна икономически важни болести като жълта и кафява ръжда, така че намаление в реколтата ще има", коментира за БТА преди Консултативния съвет по зърното заместник-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов, чиято семейна фирма обработва 6 500 декара с пшеница. Според него нереалистични са прогнозите на земеделското министерство, че при жътвата ще бъдат прибрани около 5 милиона тона пшеница. "Това са бомбастични цифри, за които имахме надежда до април-май. В момента прогнозите са по-близки до 4 милиона тона", заяви Вукодинов. През миналата година стопаните са прибрали 4,6-4,7 млн. тона жито.

Спекулация е да се коментира поскъпването на хляба, тъй като дневната консумация у нас е 200 грама на ден, каза Ангел Вукодинов. "При такова потребление разликата е 20-40 стотинки на ден, независимо дали хлябът струва 1 или 2 лева", добави той. Въпросът, според него е, че под цена на хляба българите разбираме цената на живота. Поскъпване на хляба не очаква и председателят на Съюза на хлебопроизводителите Лазар Генчев. Според него реколтата не е толкова лоша, колкото се твърди. Има полягване на пшеницата в някои райони, но в Пловдивско реколтата е отлична. Освен това цената на брашното няма нищо общо с цената на хляба, обясни той, тъй като всичко опира до конкуренцията и промоциите на големите търговски вериги. "При положение, че на нас хлябът ни излиза 55 стотинки на рампа, те го продават по 45 стотинки, това е безумие", коментира Генчев. Според него нормалните цени на едро за 650 грама ръжен хляб са 95 стотинки, а за бял - 60-75 стотинки.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg