АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи, въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Средната наемна цена на имот с най-много две спални струва 35 процента или повече от заплатите на работниците, които получават законоустановената минимална заплата в 14 страни членки.
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Това е четвъртата партида книжа от тази емисия, която МФ пуска за продажба тази година. През май бяха продадени ДЦК за 200 млн. лева при средно претеглена годишна доходност от 3,35 на сто.
Те включват въвеждане на различни инвестиционни профили на пенсионните схеми, съобразно желанието на хората и преглед на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност. За целта са нужни законови промени, които подкрепят дадените от ОИСР препоръки.
Обемът на емисията в обращение беше увеличен с 200 млн. лв. на проведения на 8 юли аукцион, с което достигна 600 млн. лв. номинална стойност. Среднопретеглената годишна доходност на акуцкиона за преотваряне на емисията е в размер на 3,82 на сто.
Емисията е деноминирана в лева с падеж 15 май 2030 г. и годишен лихвен купон от 3,25 на сто. Обемът на емисията в обращение беше увеличен с 200 млн. лв. на проведения днес аукцион, с което достигна 400 млн. лв. номинална стойност. Среднопретеглената годишна доходност на аукциона за преотваряне на емисията е в размер на 3,54 на сто.
Умерена наемна активност регистрира офис пазарът в София през първото тримесечие на 2024 година. С 10-15% намалява броят на сключените сделки в сравнение със същите периоди през последните две години, достигайки обем от едва 37 200 кв. м.
Оборотът на БФБ бележи спад с 22%, но въпреки това в сравнение с периода преди Ковид (2019 г.), увеличението е в размер на 135%.
Управляваните от БНБ международни валутни резерви на България са достигнали рекордната сума от близо 82 млрд. лв. към 29 декември 2023 г., но по последни данни към 5 януари са 68.7 млрд. лв. (около 35 млрд. евро). 92% от тях са инвестирани в инструменти в евро, а 7% - в злато.