EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

НАЗ: Камионите със зърно да са бломбирани

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НАЗ: Камионите със зърно да са бломбирани

mail08:05 | 21.04.2023прегледи 822 коментарикоментари 0


За момента това е най-разумното решение, което можеше да вземем като държава. Все пак виждате, че другите три държави го направиха и това само ще увеличи потока на зърно от Украйна към България и Румъния, коментира за БТА председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов във връзка с решението на правителството да ограничи временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна.

По думите му какво ще се постигне като ефект, ще видим през следващите седмици. Проданов подчерта, че все пак жътвата е много скоро и се надяват да успеят да реализират продукцията до жътва, но не е сигурно.

"Много е важно да се урегулират транспортните коридори и те да бъдат наистина такива, а да не спират камионите в България и да разтоварват", посочи председателят на НАЗ. Според него това може да стане само с пломбиране. Той даде за пример Полша, която реши проблема със слагане на GPS на всеки камион, който влиза, плюс пломбиране, и така се гарантира, че този камион няма да спре някъде и да разтовари.

По отношение на съобщението на ЕК, че подготвя още 100 милиона евро помощ за земеделците в ЕС, засегнати от вноса на украински селскостопански стоки, Проданов напомни, че неведнъж са казали, че само финансов инструмент не е достатъчен в момента. "В момента има нужда от много други инструменти, мерки, промяна в регламента, възможност държавите членки да въвеждат антидъмпингови такси. Така че трябва да се гледат съвкупно нещата и това, което е постигнато до момента, е, че все пак ЕК разбра, че проблемът е доста по-сериозен, отколкото тя го анонсираше и мислеше, че ще го реши с отпускането на едни 50 млн. евро, които "са смешно малко пари".

Що се отнася до призива на служебния министър на земеделието Явор Гечев решението на правителството да не оказва влияние на цените, тъй като по думите му пазарът и без това е тежко пренаситен, председателят на НАЗ заяви, че не знаят каква е реалната цена, на която се купува слънчогледът в Украйна. "Това, което знаем, е реалната цена, която се предлага на българските производители и която е 700 лева на тон за слънчогледа.

Цената на производство на този слънчоглед е около 1000 лева на тон. Така че всичко под 1000 лева на тон не е приемливо за нас като пазарна цена", сподели той и допълни, че дали слънчогледът от Украйна е идвал на по-висока или по-ниска от тази цена, те не могат да кажат. Проданов припомни, че на Консултативния съвет по зърно имаше средна обявена фактурна цена на слънчогледа, идвал от Украйна, и тя е 550 евро на тон. "Ако това е вярно, не би трябвало да има промяна на цената за потребителите", заключи той.

По-рано правителството разгледа и взе решение, с което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна.

"България на практика последва примера на три други държави с опасенията, че нашият пазар е пренаситен с култури. Имаме продукция за няколко милиарда, за която считаме, че ако не вземем мерки, трудно ще реализираме и ще търпим загуби", каза на брифинг министър Гечев.

Той подчерта също, че така или иначе вече спрените коридори към редица други европейски държави ще бъдат отново пренасочени към коридора към Румъния и съответно след това през България, съответно правителството реагира съобразно информацията и правомощията, които има. "Има сериозни опасения от съседни държави по отношение на фитосанитарните качества на редица от продуктите", посочи още Гечев.

"С това решение предприемаме стъпка, с която да защитим българските производители веднага. Устойчивото решение е общоевропейско решение на проблема. Наясно сме, че това, което днес предприемаме, е една крайна мярка, но бяхме принудени да я направим поради това, че няколко държави през последните дни предприеха едностранно такива мерки и рискът за България се увеличи сериозно", коментира служебният министър на икономиката Никола Стоянов.

Решението ще влезе в сила от 24 април и ще продължи до 30 юни 2023 година, като то винаги може да бъде променяно от Министерския съвет на базата на променени обстоятелства.

Същевременно ЕК съобщи, че подготвя още 100 милиона евро помощ за земеделците в ЕС, засегнати от вноса на украински селскостопански стоки. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е предложила това да бъде една от трите мерки, които да бъдат предприети в отговор на писмото на пет държави, сред които и България.

Комисията предвижда също да наложи предпазни мерки по действащите правила за вноса на някои видове семена, сред които и от слънчоглед, както и да предприеме разследване за вноса на други чувствителни стоки.

Зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис ще обсъди въпроса с министри от петте държави и от Украйна, отбеляза говорител на комисията. По неговите думи ЕК настоява въпросът да намери решение с общоевропейски подход.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg