АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Докладът за забогатяването и обедняването по света, базиран на анализа на хуманитарната организация, е представен часове преди откриването на Световния икономически форум в Давос.


В началото на 2023 г. домакинствата в Нидерландия разполагат с активи на стойност над 2,6 трилиона евро. Десет процента от най-богатите домакинства са притежавали 56 процента от тези активи, а десет процента от богатството е било в ръцете на най-богатите 0,1 процента, сочат данни на Статистическата служба на Нидерландия.


Състоянието на първите десет най-богати хора на планетата в класацията се е увеличило с рекордна сума само за един ден - на 6 ноември, когато беше обявена изборната победа на Доналд Тръмп.


От най-богатите нидерландски знаменитости най-вече Макс Ферстапен е имал отлична година във финансово отношение. Активите му са нараснали с 40 процента до 210 млн. евро.


Предложението за въвеждането на допълнително данъчно облагане на най-богатите е прието предимно с гласовете на депутатите от френската левица, начело с представителите на лявата партия "Непокорна Франция".


С нетни финансови активи на глава от населението от 16 410 евро. Докладът Global Wealth Report (Доклад за глобалното благосъстояние), който разглежда под миксроскоп състоянието на активите и задълженията на домакинствата в почти 60 държави.


Всички, с изключение на 6 на сто от най-богатите нидерландци през 2006 г., са сред най-богатите 10 на сто през 2022 г.. Повечето от тях са спечелили парите си чрез частни предприятия.


Състоянието на 500-те най-богати французи е общо 1,228 трилиона евро или с 5 на сто повече, отколкото през 2023 г. От тази сума повече от половината (693 милиарда евро) държат първите десетима най-богати французи.


Пищните тържества и богатите бюфети вече не са на мода във Виена. Днешните младоженци във Виена искат да скъсат със старите модели и да добавят личен щрих към своята любовна история на сватбеното си тържество.


Богатите страни извличат финансова изгода от ангажиментите, които са поели да предоставят по 100 млрд. долара годишно на по-бедните държави. Целта е по-слабо развитите икономики да ги инвестират в технологични решения за намаляване на емисиите от вредни газове в атмосферата и да финансират инициативи, които да им помогнат да се справят с екстремните климатични явления.