АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предвижда се движението на високоскоростните влакове да започне още през декември. Планирано е те да изминават разстоянието между германската и френската столица за осем часа.
Благодарение на тази инициатива обаче броят на пътуващите с влак се е увеличил с почти 430 000 души дневно. След изтичането на срока й на валидност, броят на пътниците е спаднал до средното равнище преди нейното въвеждане и дори леко е намалял.
Чешките цени на едро са се повишили с 1,7 на сто на годишна основа през юли, след като бе отчетен ръст от 1 на сто през юни. Това е най-бързият темп на увеличение от октомври 2023 г., когато цените нараснаха с 1,8 на сто.
БДЖ ще пусне в движение още от новодоставените германски вагони. Те ще влязат в съставите на бързия влак „Чайка“ от понеделник (12-и август), който пътува по направлението София - Бургас - София през Подбалканската железопътна линия.
Първият влак потегли днес от София за Бургас, като прмина по Подбалканската линия и стигна до морския град за по-малко от 6 часа. Следващите 19 вагона ще бъдат в страната до дни, български екип е в Германия, за да координира доставката на 10-те вагон-бистра.
Времето за пътуване ще бъде намалено от 24 часа на около 12 часа. Спалните вагони са оборудвани с модерни удобства и предвиждат дори специални места за по-възрастни пътници.
Младите хора ще могат да пътуват самостоятелно или в група от до петима души между 1 юли 2024 г. и 30 септември 2025 г. Над 180 000 млади хора са кандидатствали за пролетния кръг на DiscoverEU през април 2024 г. С това броят на кандидатурите достига 1,4 милиона от стартирането на инициативата през 2018 г.
От жп гара на азиатския бряг на Истанбул потегли преди дни първият високоскоростен експресен директен влак от мегаполиса за град Сивас, който се намира в най-източната част на Централна Турция. Разстоянието от 880 км между двата града ще се изминава за 7 часа и 8 минути.
С новия проект за суперскоростен влак разстоянието от 344 километра между столицата Анкара и най-големия град в страната Истанбул ще бъде изминавано за час и 20 минути.
За разлика от традиционните реактори на лека вода ВВЕР, бързият реактор БРЕСТ има интегрална конструкция. Освен това корпусът му е с по-големи габарити и може да бъде доставен само на части, а финалното му сглобяване е възможно само на строителната площадка на ОДЕК“, заяви главният конструктор на БРЕСТ-ОД-300 Вадим Лемехов.