АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-високите и най-ниските корпоративни данъци
Министрите на финансите на страните от Г-7 се договориха да поемат ангажимент за световен глобален корпоративен данък от най-малко 15%. Споразумението се вписва в глобалните усилия за актуализиране на данъчните правила по света и ще бъде обсъдено допълнително на срещата на групата от двадесет (Г-20) следващия месец.
Правителствата на големите икономики от години се сблъскват с предизвикателството да облагат големи компании като технологичните гиганти Facebook и Google.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън предложи на партньорите си от Г-7 и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие да се определи данък от най-малко 15% върху печалбите на големите международни компании.
Досега се говореше за ставки от 12,5 на сто, колкото е действащата в Ирландия, през 21 на сто, която се подкрепяше от Франция, Германия и Европейския парламент, до 25%, каквато предлагат европейски икономисти.
Честа практика сред много мултинационални компании е да декларират приходи - като тези от софтуер и патенти - в юрисдикции с ниски данъци, независимо че продажбите се извършват в други страни, пишат от CNBC.
Това позволява на компаниите да избягват плащането на по-високи данъци в родните си страни.
Най-високи и най-ниски корпоративни данъчни ставки
Като цяло страните в Африка и Южна Америка налагат по-високи корпоративни данъчни ставки в сравнение с много от страните в Европа и Азия, показват данни от проучване на базираната във Вашингтон "Данъчна фондация", Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и консултантската компания KPMG.
Много юрисдикции с ниски данъци са малки държави като България и Лихтенщайн, показват данните.
Снимка: CNBC
Около 15 държави не налагат общ корпоративен данък, показва проучването. Сред тях са офшорните "данъчни убежища" - Бермудските острови, Каймановите острови и Британските Вирджински острови.
Честа практика е големите компании да пренасочват печалбите си към тях, за да плащат по-малко данъци. Данъчните убежища пък печелят от такси, плащани от големи компании, за да създадат там своите дъщерни дружества.
Снимка: CNBC
https://business.dir.bg/
Tweet |
|