АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инфлацията през октомври расте заради по-високите цени на газа и електричеството, макар и това да се компенсира от намалението на цените в секторите развлечение и култура, както и от спада на много цени на суровини за промишлеността.
Проучване на Eurogas: Природния газ, възобновяемите и нисковъглеродните газове са ключови за постигане на целите за декарбонизация.Търсенето на природен газ в Европа скочи с 40% за седмица.
За годината маслото е поскъпнало с 25,7 на сто, сочат данните. Само през септември то се покачва с 5,07 на сто, а през октомври - с 6,58 на сто. Октомврийският скок е най-сериозен от октомври 2007 г., когато маслото е поскъпнало с 12,7 на сто.
Наблюдава се експоненциален ръст на разходите за персонал, които от 14,6 млрд. лева за 2022 г. се планира да достигнат 18,0 млрд. лева през 2024 г. - увеличение, надхвърлящо 23%. Паралелно с това отчитаме още по-драстично нарастване в сферата на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсии. Тук има скок от 25,7 млрд. лева за 2022 г. до очаквани 34,9 млрд. лева за 2024 г., което представлява ръст от близо 36%.
Средствата са резултат от високия брой туристи - 30 000, посетили Асеновата крепост през летните месеци. През 2023 г. за същия период от време финансовите постъпления от предоставяните от историческата забележителност услуги възлизат на малко над 113 700 лв.
Паламудът на одринските рибни пазари се продава на брой с тегло между 300-400 грама на цена от 125 турски лири. Сумата по днешен курс се равнява на около 6 български лева. Одринският продавач на риба Юсуф Чимен посочва, че българските туристи печелят от високия курс на лева поради девалвацията на турската лири.
Бедността е нараснала до 52,9 на сто през първите шест месеца на 2024 г. под управлението на крайнодесния либертарианец Хавиер Милей, сочат официалните статистически данни. Това е скок с повече от 10% спрямо второто полугодие на 2023 г., според данните на Националния институт по статистика и преброяване на населението на Аржентина (Indec).
Южна Корея е регистрирала най-голям скок, изкачвайки се с четири позиции в годишната класация на ООН на 10-те най-иновативни икономики. Швейцария заема за 14-и път първото място, изпреварвайки Швеция и САЩ. Южна Корея, която беше на десето място, се е изкачила на шесто за една година.
Икономисти прогнозираха скок с 4 на сто на поръчките за дълготрайни стоки - продукти, които да издържат поне 3 години. Поръчките са се повишили през пет от последните шест месеца. Та се понижха с 6,9 на сто през юни заради малкото поръчки на самолети.
През юни държавното дружество регистрира най-силните продажби на кисело мляко от пет години насам, отбелязва и двоен скок на продажбите на пробиотичния си айрян. Този продукт, по думите на Живко Живков, е уникален по рода си за пазара в България и се превръща в хит в горещите месеци