АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според анализа на банката, средногодишната инфлация, изчислена по националната методология, е достигнала най-високата си стойност през първото тримесечие на текущата година, като се очаква да се понижи до около 3% към края на 2025 г. и да остане близо до това ниво през следващата година.


Общата пазарна капитализация на криптовалутите отбеляза спад от 4.4% през март, на фона на макроикономическата несигурност, свързана с лихвените проценти и митническата политика, което доведе до ликвидации на деривати на стойност над 1 млрд. щатски долара.


Обемът на емисията в обращение беше увеличен със 300 млн. лв. на проведения на 14.04.2025 г. аукцион, с което достигна 800 млн. лв. номинална стойност. Отчетената на аукциона среднопретеглена годишна доходност e в размер на 3,51 %.


От него българският износ е на стойност 3,8 млрд. евро, като положителното търговско салдо за страната ни е в размер на 261,8 млн. евро.


Износът е на стойност 1,217 млрд. евро през миналата година. Спрямо предпандемичната 2019 г. износът е нараснал със 17 млн. евро (2 на сто), докато стойността на вноса на тези продукти в ЕС се е увеличила с 41 на сто от 117 милиона евро до 166 милиона евро.


През периода януари - февруари 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 12 832.9 млн. лв., което е с 1.7% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година.


Процесът на присъединяване на Турция към ЕС не може да бъде възобновен при днешните обстоятелства, въпреки демократичните и проевропейските стремежи на голяма част от турското общество. Това се посочва в доклад, приет от евродепутатите в комисията на ЕП по външни работи с 48 гласа "за", трима "против" и 23 въздържали се.


Приходите за бюджета от производството и продажбите на бира надхвърлят 435 млн. лева, а добавената стойност на индустрията е 470 милиона. През 2024 г. продажбите на бира в страната са 5 160 000 хектолитра.


Очаква се ЕС да приеме първоначален пакет от ответни мерки, които ще бъдат насочени към вноса на американски стоки, които са на стойност до 28 млрд. долара. Предполага се, че ще бъдат засегнати различни продукти, произведени в САЩ - от конци за почистване на зъби до диаманти.


Прогнозната стойност на поръчката е 51 115 500 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е 60 календарни дни за проектирането и 360 календарни дни за изграждането на обходния път.