АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Румънското подразделение на австрийската OMV Petrom и румънският държавен производител Romgaz работят съвместно в румънския шелф на Черно море. „Нептун Дийп“ е разположен на 160 км от брега на Черно море. Първото производство на природен газ се очаква през 2027 г., като се очаква то да даде 8 млрд. куб.м. природен газ годишно.


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Планинската страна Швейцария се превърна в държавата с най-голям флот в света от кораби за превоз на контейнери, въпреки че няма излаз на море. Това се дължи предимно на корпорацията за морски превози "Медитерениън шипинг къмпани - Ем Ес Си" (Mediterranean Shipping Company - MSC), която е базирана в Женева.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Най-добрите финансови директори за 2024 г. бяха отличени на церемония, организирана от EY Bulgaria. 7 финансови мениджъри получиха признанието за постиженията си през последната година. Близо 50 са вече победителите за последните 10 години. Конкурсът се утвърди като най-голямото признание за финансовите лидери у нас.


Сред причините за увеличения износ на руски петрол за Китай е фактът, че към азиатската страна се насочват повече доставки на черно злато от региона на Урал. Това посочва Ричард Бронз, шеф на подразделението за геополитика в "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).


„Работим по съвместна програма за развитие на южната част на европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море, от основната TEN-T мрежа. Коридорът е част от стратегическото направление Север-Юг, което осигурява кратка и сигурна връзка от Атина до Хелзинки“, посочи вицепремиерът Караджов.


София и Атина заедно ще търсят финансиране за европейския транспортен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море.