АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-отглежданите сортове ябълки & круши у нас
Какви и на каква площ са овощните насаждения, които доминират в българското земеделие? За любителите на плодове това е важно. Изследване на МЗХ дава отговор на този въпрос. Изследването на структурата на овощните видове се провежда на всеки 5 години в държавите членки на ЕС респективно в България. Основната цел на проведеното изследване на структурата на овощните видове в България за 2017 година, е да се получат статистически данни за сортовата и възрастовата структура и гъстота на засаждане на отглежданите овощни насаждения с ябълки, круши, кайсиии/ зарзали, праскови, нектарини, лозя с десертни сортове, сливи и джанки, череши, вишни, орехи, бадеми, лешници и малини. Обект на наблюдение са земеделските стопанства в страната, които отглеждат овощни насаждения. Наблюдението е изчерпателно и са наблюдавани около 46000 земеделски стопанства на територията на цялата страна, които отглеждат поне 1дка (0.1ха) чиста култура– ябълки, круши, праскови, нектарини, кайсии, сливи и джанки, череши, вишни, орехи, бадеми, лешници, малини и лозя с десертни сортове грозде. Представените в таблиците данни са за стопанствата,отглеждащи поне 0.1ха от всеки от на блюдаваните видове поотделно. Референтната дата за площите с овощни насаждения в стопанствата е 1-ви юли 2017 година.
Кои сортове ябълки са най-отглеждани у нас? На първо място това е сорт Флорина с насаждения от 1 023.0 ха, следва Златна превъзходна с 927.6ха, Грант/Грени смит с 603.6 ха, Червена превъзходна с 331.3ха, Муцу /Мутсу/ Криспин с 209 ха, Мелроуз с 207.6 ха, други сортове с площ от 1 846 ха.
Сред крушите на първо място по засята площ е Попска круша с 157.7 ха, Абат фетел и други сортове от групата на абате с 138.2 ха, Вилямова масловка 86.1 ха, Уилямс с 32.9 ха, Санта Мария с 30.3ха, Други сортове с 231.8ха.
Повече данни за всички овощни видове може да се видят в доклада на МЗХ.
Tweet |
|