АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Стратегическата локация на ритейл парка ще позволи достъп на близо 45 000 жители от североизточните столични квартали, както и на пътуващите по магистрала „Хемус“, до близо 24 000 хранителни и нехранителни продукта – вкл. свежо месо, риба, сирена и пекарна с над 170 изпечени на място продукта.


Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.


Хърватия планира да завърши магистралната си мрежа, като свърже с магистрала адриатическия град Дубровник, намиращ се в най-южната част на страната, с град Меткович, който е на границата с Босна, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.


През 2023 г. общото количество уловена риба в ЕС е възлизало на 3,3 милиона тона живо тегло от общо седем морски зони, за които Евростат има налични данни. Това е свидетелство за продължаващата тенденция на спад на улова от 4,6 милиона тона през 2018 г.


От 500 килограма до един тон риба разтоварва на ден един риболовен кораб, уточни той. От сладководните видове в момента на пазарите се предлагат шаран, сом, толстолоб.


Паламудът на одринските рибни пазари се продава на брой с тегло между 300-400 грама на цена от 125 турски лири. Сумата по днешен курс се равнява на около 6 български лева. Одринският продавач на риба Юсуф Чимен посочва, че българските туристи печелят от високия курс на лева поради девалвацията на турската лири.


Докато в близкото минало пъстървата, шаранът и скумрията са били сред традиционите риби на българската трапеза, то през последните години ципурата, лавракът и сьомгата постепенно започват да ги изместват.


Най-скъпата поръчка, съдържаща дюнери е била на стойност 409 лв и е изпълнена от ресторант в София. Пазарджик е градът с най-висок ръст в поръчките през изминалата година, показват данните, a най-голяма честота на доставки е регистрирана в столицата, следвана уверено от Кърджали и Русе.


През годините България се превърна в желан и търсен износител на риба и рибни продукти, както и на деликатесни продукти от черен хайвер.По данни на МЗХ през 2023 г. общият износ възлиза на 14,4 хил. тона, като 75% е насочен основно за Румъния и Швеция, следвани от Белгия, Германия, Гърция, Испания и др.