АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-евтините, като замък-наблюдателна кула от 12-ти век в Касерес, в западната част на страната, струват 79 500 евро. Но се продават и такива като средновековната крепост от 11-ти век в Сервера, на 100 км от Барселона за 1 600 000 евро.


Предложението включва следните основни мерки: изграждане на липсващи междусистемни връзки между Югоизточна Европа и Централна, и Западна Европа, както и улесняване управлението на потоците на електроенергия и засилено сътрудничество между националните регулаторни органи за мониторинг на пазара на енергия в ЕС.


Така МС разширява кръга на потенциалните бенефициенти по програмата. Министър Малинов съобщи, че този механизъм предвижда компенсиране на 100% от разходите на цена над 180 лв. до реалните разходи, които всички дружества, бизнеса и операторите на електропреносни и електроразпределителни мрежи ще имат за периода от 1 юли до края на 2024 г.


Фактурите за юли и август вече пристигнаха, но въпреки че компенсациите минаха през енергийната комисия и бяха гласувани на две четения в зала от Парламента, на практика такива все още няма, посочват организациите и изразяват разочарование от, по думите им, бездействието на ресорните министри по въпроса.


НС възложи на МС в срок от седем дни да приеме Програма за предоставяне на компенсации, свързани с цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти за периода 1 юли - 31 декември 2024 г. и при спазване на правилата за държавните помощи.


В ЕС средно на това мнение са 48 на сто от участвалите в допитването. Сходни и по-високи дялове на гражданите с това очакване се наблюдава в още 13 държави от ЕС.


Производителите обясняват високата цена със скъпия ток, суровини и увеличеното заплащане на работниците. Дори производителите на зехтин препоръчват на клиентите, ако могат да закупят сега количество и за следващата година.


Експертната комисия е предложила модел от два етапа, включващ еднократно плащане през декември, последвано от замразяване на цените на газа и отоплението. Таванът ще намали цената на газа до 12 цента на киловат час от март идната година до април 2024 година върху 80 на сто от потреблението.


Велев: „Но това, което ще направим, е да предявим иск към хората, които са допуснали това да се случи. И ще направим един публичен процес, за да е ясно заради кой в момента плащаме близо 300 милиона лв.месечно повече за газ


Получава се малко противоречие - от една страна бизнесът вдига цените, за да компенсира скъпия ток, от друга страна бизнесът иска държавата директно да им компенсира скъпия ток.