АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Заводът за рециклиране на найлонови торбички до Елин Пелин ще има нов собственик почти пет години след създаването си. Продавач е собственикът на най-големия производител на олио в България "Олива", за който това беше страничен бизнес.
Цените на кутиите с бонбони варираха между 65 и 150 леи (от 26 до 60 лв.). Пликчета с ядки, обвити в шоколад, се продаваха за 30 леи (12 лв.). Кутия ръчно направени меденки с какаова глазура струваше 50 леи (20 лв.), орехчета с шоколад и ром - 25 леи (10 лв.).
През 2021 г. на всеки жител на ЕС се е падало средно потребление от 77 тънки найлонови торбички (LPCB), което е с 11 по-малко от количеството през 2020 г., съобщава Евростат. Общо в ЕС през 2021 г. са били използвани 34,2 милиарда тънки торбички, или с 4,8 милиарда по-малко от 2020 г.
Тънките пластмасови торбички, които обикновено не могат да се използват повече от веднъж или два пъти, са забранени. Министерството на околната среда е определило данък от DK4 (около €0,52) за всяка чанта, продавана на дребно.
Изследване на китове и делфини, намерени мъртви по бреговете на Гърция за период от 20 години, показа тревожно високи равнища на пластмасови отпадъци - предимно найлонови торбички, в стомасите на животните, които могат да ги обрекат на бавна и мъчителна смърт, информира Асошиейтед прес.
След изтичането на тези срокове е предвидена в случай на нарушение глоба от 370 долара за найлонова торбичка. Междувременно "търговските обекти могат да дават максимум по две найлонови торбички на клиентите при всяка покупка", се уточнява в текста на закона.
Австралийците използват 10 милиона найлонови торбички дневно, като 85 процента от тях се изхвърлят на боклука.
Фермерският пазар във Варна е първият в страната, където найлоновите торбички са изцяло заменени с хартиени, съобщава БНТ.
През пролетта на 2017 г. веригата супермаркети "Лидл" ще преустанови продажбата на найлонови торбички в магазините си в Берлин, Швейцария и Австрия. По този начин веригата очаква да бъдат „спестени“ над 100 млн. пластмасови торбички на година, което съответства на близо 3500 тона пластмаса.
Все повече хора обръщат гръб на замърсяващите найлонови торбички. Това показва сравнението на данните от две изследвания на „Екзакта“, извършени в началото и в края на 2016 г. по поръчка на Министерството на околната среда и водите.