АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В днешния свят има голямо разнообразие от видове опаковки - например бутилки, контейнери, консерви, кутии или торби, като материалите за производство също варират - те могат да бъдат от хартия, картон, пластмаса, стъкло, дърво или метал.
Заводът за рециклиране на найлонови торбички до Елин Пелин ще има нов собственик почти пет години след създаването си. Продавач е собственикът на най-големия производител на олио в България "Олива", за който това беше страничен бизнес.
През 2021 г. на всеки жител на ЕС се е падало средно потребление от 77 тънки найлонови торбички (LPCB), което е с 11 по-малко от количеството през 2020 г., съобщава Евростат. Общо в ЕС през 2021 г. са били използвани 34,2 милиарда тънки торбички, или с 4,8 милиарда по-малко от 2020 г.
Южна Америка е и ще остане най-големият производител на кафе в света, въпреки че страда от най-големия спад в производството от почти 20 години - със 7,6 на сто надолу през 2021/22 г. Възстановяването през 2022/23 се очаква да тласне производството в региона до 82,4 милиона торби, което е увеличение от 6,2 на сто.
Световният баланс на пазара на кафе ще се измести от дефицит от 2,17 милиона торби през 2022/23 (октомври-септември) към излишък от 3,74 милиона торби през 2023/24, тъй като производството в Бразилия частично се възстановява. Това сочи доклад на консултантската компания "ХеджПойнт" (HedgePoint).
Виена търси доброволци, които да "осиновят" и да поливат дърветата в обществените зони. През горещите месеци жителите на виенските райони Флоридсдорф и Донаущат вече могат да помогнат за поливането на дърветата, като получат безплатни торби за вода.
Тънките пластмасови торбички, които обикновено не могат да се използват повече от веднъж или два пъти, са забранени. Министерството на околната среда е определило данък от DK4 (около €0,52) за всяка чанта, продавана на дребно.
Изследване на китове и делфини, намерени мъртви по бреговете на Гърция за период от 20 години, показа тревожно високи равнища на пластмасови отпадъци - предимно найлонови торбички, в стомасите на животните, които могат да ги обрекат на бавна и мъчителна смърт, информира Асошиейтед прес.
След изтичането на тези срокове е предвидена в случай на нарушение глоба от 370 долара за найлонова торбичка. Междувременно "търговските обекти могат да дават максимум по две найлонови торбички на клиентите при всяка покупка", се уточнява в текста на закона.
Австралийците използват 10 милиона найлонови торбички дневно, като 85 процента от тях се изхвърлят на боклука.