EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Наказателни процедури срещу България от ЕК

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Наказателни процедури срещу България от ЕК

mail16:10 | 20.07.2022прегледи 1271 коментарикоментари 0


Европейската комисия представи данни за наказателните процедури, които води срещу страните от ЕС през юли. За България се съобщава за четири процедури.

ПРАВОСЪДИЕ

Комисията е решила да предприеме по-нататъшни стъпки по производствата за установяване на нарушение срещу нашата страна, Чехия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Полша, Словакия и Испания, като е изпратила мотивирани становища за това, че не са въвели изцяло европейските правила за защитата на подателите на сигнали за нарушения на общностното право. Крайният срок е изтекъл на 17 декември 2021 г., а през януари тази година комисията е изпратила на 24 държави писма за напомняне. От тях 15-те посочени държави все още не са приели необходимите мерки и разполагат със срок от два месеца, за да отговорят и, ако отговорите не са задоволителни, ЕК може да реши да отправи въпроса до Съда на ЕС, се посочва в съобщението.

ЕНЕРГЕТИКА

Комисията е решила да издаде мотивирани становища на България, Чехия, Естония, Финландия и Латвия за това, че не са въвели изцяло европейските правила за енергийните качества на сградите. Срокът за прилагане на правилата изтече на 10 март 2020 г., а през май същата година комисията е изпратила официални уведомителни писма. Според ЕК България, Чехия, Естония, Финландия и Латвия все още не са приложили изцяло правилата и сега разполагат с два месеца, за да изпълнят задължението си. В противен случай комисията може да отнесе въпроса до Съда на ЕС, се отбелязва в съобщението.

ОКОЛНА СРЕДА

Комисията призова България, Франция и Испания да приложат мерките по общата политика в областта на риболова, за да се предотврати "инцидентният" улов на защитени видове от риболовните кораби. Необходими са спешни действия, заявява ЕК. Мерки за защита и опазване на видове като морската свиня, каретата, дългомуцунестия тюлен и морските птици са необходими според правилата за местообитанията и в защитените зони по мрежата "Натура 2000", определени за тяхната защита. Държавите трябва да въведат строга защита и да забранят умишления улов или убиването и обезпокояването на видовете, допълва ЕК.

България не е предприела мерки за избягване на безпокойството на делфините и морските свине в зоните по "Натура 2000", и не е извършила надлеждно проследяване на улова на тези защитени видове в Черно море. Нашата страна не е въвела правилно задължението за наблюдение на улова. Комисията е решила да изпрати официално уведомително писмо до София и се очаква отговор в срок до два месеца. При липса на задоволителен отговор ЕК може да продължи по-нататък с наказателната процедура. 

Комисията призовава също България да приведе националното си законодателство в пълно съответствие с европейските правила за лабораторните животни, които определят мерки за защита на животните, използвани за научни или образователни цели. България не е въвела правилно някои от изискванията, например за начините на умъртвяване, повторното използване в процедури, решенията за издаване на разрешения за проекти и отнемането на разрешения. Комисията изпраща официално уведомително писмо на нашата страна, която разполага със срок от два месеца, за да отговори и да отстрани посочените  недостатъци. При липса на задоволителен отговор ЕК може да продължи по-нататък с наказателната процедура.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6107