АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новото предсрочно погасяване, след предсрочното погасяване на заеми в размер на 8 милиарда евро от първия меморандум, се очаква да бъде договорено през декември, като изпраща ясно послание към пазарите относно ангажимента на Гърция за фискална стабилност и намаляване на публичния дълг
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Данъчните промени, внесени в парламента, показаха, че правителството на Орбан предлага от 2025 г. да обвърже повишаването на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна с общия годишен темп на инфлация през юли спрямо предходната година.
В мотивите към законопроекта за държавния бюджет за настоящата година е заложен индикативен размер на дефицита по КФП за годината в размер на 6,2 млрд. лв. (3 на сто от прогнозния БВП в макрорамката на бюджета).
Той е 43,7% от прогнозния БВП в края на август, с 983,2 млн.евро (2,3%) повече в сравнение със същия период на 2023 г. (42,7453 млрд. евро, 45,1% от БВП). Краткосрочните задължения са 7,7382 млрд. евро (17,7% от брутния дълг, 7,7% от БВП) и се повишават с 280,3 млн. евро (3,8%) на годишна база (7,4579 млрд. евро, 17,4% от дълга, 7,9% от БВП).
На този фон в средата на месеца представители, които са запознати със ситуацията, съобщиха, че Рейчъл Рийвс се стреми да заложи в проектобюджета на Великобритания намаление на разходната част и увеличение на данъчните постъпления с до 40 млрд. британски лири.
Най-високите цени на електроенергията, включително данъците, за битовите потребители през първото полугодие на 2024 г. са в Германия (39,5 евро за 100 киловатчаса), Ирландия (37,4 евро) и Дания (37,1 евро). На обратния полюс са Унгария (10,9 евро за 100 киловатчаса), България (11,9 евро за 100 киловатчаса) и Малта (12,6 евро за 100 киловатчаса).
През 2023 г., под нарастващ натиск от страна на икономисти, акционери и гражданско общество, Световната банка въведе своя първи по рода си "индикатор за визия", насочен към намаляване на броя на страните с високо неравенство.
Общият държавен дълг в световен мащаб е напът да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг" (Fiscal Monitor), предаде Ройтерс.
Според програмния директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев данъците не трябва да се увеличават, а напротив би следвало да намаляват. Той смята, че бюджетните разходи са твърде големи и неефективни, което води до дефицит.