АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Венецуелското правителство обяви съкращаване на работното време на държавните служители поради "климатичната криза", довела до драстично намаляване на производството на електроенергия от ВЕЦ, предаде Франс прес.


ББР и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) започват съвместна програма с ключова роля за енергийната независимост на публични организации и предприятия. Двете институции обединяват усилия за повишаване на енергийната ефективност, намаляване на разходите за електрическа енергия на публичните субекти и повишаване на конкурентоспособността на бизнеса.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


В периода 11-14 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повишава с 5 долара до нива от 242 долара за тон.


Ако ОПЕК+ продължи с политиката си на увеличаване на добивите и не успее да ограничи свръхпроизводството, то излишъкът може да нарасне с допълнителни 400 000 барела на ден, отбелязва МАЕ.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.


Средствата, които ще се използват за изграждане на нови силози за пшеница, са част от по-широк протокол за сътрудничество между Египет и ЕС по въпросите на развитието и за насърчаване на икономическите връзки с фокус върху устойчивостта и включването на частния сектор, пише в. “Ал Ахрам”.


В голяма част от Централна и Източна Европа се наблюдава отчетлив недостиг на валежи. Зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона, което води до възможно намаляване на площта на културите и възстановяване през пролетта.


Ситуацията в сектора на търговията остава сериозна, като компаниите се стремят да се справят с по-малък брой служители. В строителството също има лека тенденция към намаляване на броя на работната сила, сочат заключенията в проучването.