EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Намаляват разходите на земеделците за напояване

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Намаляват разходите на земеделците за напояване

mail12:12 | 04.12.2009прегледи 1087 коментарикоментари 0


Един от основните приоритети на правителство е възстановяването  на поливното земеделие в страната. Това е заложено и в правителствената програма за развитието на хидромелиорациите в България, съобщава пресслужбата на Министерството на земеделието и храните.
Съгласно разпоредбата на Закона за сдруженията за напояване, министърът на земеделието и храните ежегодно определя със Заповед цената на услугата “водоподаване за напояване”, която се публикува и в “Държавен вестник”. Комисия, назначена от МЗХ, е разгледала обстойно предложенията на държавните дружествата и структурите, предлагащи тази услуга.
Ръководството на Министерството на земеделието и храните отчита и трудната икономическа ситуация на  голяма част от земеделските производители, вследствие на което намали с 0,01 лв /м3  гравитачно подаваната вода за напояване и фиксира максималната цена на поливната вода за оризопроизводителите на 0.02 лв/куб.м. Освен това, екипът на МЗХ смята, че след предприемане на съответните мерки за оптимизиране дейността на доставчиците и прилагането на правителствената програма за развитието на хидромелиорациите в България, за следващите сезони ще се открият нови резерви и възможности за намаляване цената на поливната вода.
През последните няколко години цената на водата за напояване е била повишавана или е оставала на една и съща стойност. Няма съществена промяна и на поливните площи: при налични изградени поливни площи 7 471 131 дка към 2000 г., годни са  5 417 000 дка, а  реално се поливат около 450 000 дка. По ниската цена на водата ще е стимул за ползвателите да разширяват поливните територии и да отглеждат повече поливни култури.
Към момента на територията на страната има съдебно регистрирани и работят 92 сдружения за напояване, които стопанисват общински или държавни хидромелиоративни съоръжения.
Сдруженията поливат средно около 65 000 дка площи при чувствително по-ниски цени на поливната вода.

 



 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg