EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Намесата на МВФ предотврати финансова криза в ЦИЕ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Намесата на МВФ предотврати финансова криза в ЦИЕ

mail13:58 | 22.10.2009прегледи 628 коментарикоментари 0


Опасенията за задълбочена регионална финансова криза в Източна Европа намаляха благодарение на силното присъствие на Международния валутен фонд, стабилната външна подкрепа за нуждаещите се и общия спад на апетита към риска. Въпреки това районът все още не е вън от опасност, пише днес в статия в списание "Forbes" известният американски икономист Нуриел Рубини.
Рисковете може би все още съществуват, но се появи лъч светлина. През второто тримесечие икономическите тенденции във Франция и Германия, ключови пазари за износа и важни източници на капитал за Централна и Източна Европа, се промениха, което е положителен знак. Все още обаче не се знае доколко стабилно е възстановяването на германската и френска икономики.
Не бива да се подценява и спадът в апетита към поемане на рискове в световен мащаб. Както гласи поговорката "приливът повдига всички лодки". Сега инвеститорите са по-склонни да купуват държавни облигации на страните от Източна Европа спрямо началото на тази година, което намали външните финансови рискове.
По-добрата новина - отрицателните ефекти от обезценяването на лата най-вероятно ще бъдат ограничени.
Засега обезценяването на националната валута на Латвия не е непосредствена опасност, но рискът това да се случи през идната година остава висок. Заплахата от разпространяване на тази тенденция към други страни от Централна и Източна Европа все пак е по-малка, отколкото беше през лятото.
Временните резки корекции на месните валути и на фондовите пазари вероятно е предвестник на обезценяване, но ефектите, за по-голямата част не би трябвало да са трайни.
Инвеститорите имаха време да обмислят рисковете, а политиците пък имаха време да се подготвят. Най-новият доклад на МВФ показва, че степента на предварителна подготовка за кризата има важно значение за това дали ще последва вълна от обезценяване на валутата.
Рискът от "ефекта на доминото" е ограничен също така и защото икономиките на страните от Централна и Източна Европа все повече се различават една от друга.
Полша, например, е единствената европейска икономика, която не влезе в рецесия. Страните от Централна Европа като Чехия и Полша според повечето анализатори имат принципно здрава икономика и до голяма степен не би трябвало да бъдат засегнати от трайни отрицателни ефекти.
Все пак обаче моите анализатори и аз продължаваме да вярваме, че евентуалното обезценяване на лата ще разклати доверието в другите валути, които са обвързани (с еврото - бел. ред.) в региона, пише Рубини.
Това означава, че, ако Латвия се откаже от обвързването на валутата си с еврото, то Естония, Литва и България, които са в същото положение, могат да изпитат най-силни "вторични трусове".   
Лошата новина - натискът върху банковия сектор все още продължава
Банковите системи в Източна Европа бяха подложени на натиск, тъй като мнозина длъжници спряха да изплащат кредитите си на фона на свиването на икономиката. Според експертите тази тенденция ще достигне пика си най-рано в началото на 2010 г., тъй като обикновено неизплащането на кредитите "изостава" с няколко месеца от развитието на бизнеса.



 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6612