EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

НАП проверява златари и бижута

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НАП проверява златари и бижута

mail17:00 | 03.06.2010прегледи 2321 коментарикоментари 0



Националната агенция за приходите започва проверки и ревизии на производителите и търговците на златни и сребърни бижута, съобщиха от пресцентъра на приходната агенция.
Контролните действия ще бъдат не само в София и в големите градове, но и в по-малки населени места, като Кърджали, Хасково и Свиленград, където има повече търговци на златна бижутерия. Ревизиите започват, след като преди броени дни НАП направи внезапни проверки и се оказа, че във всяка трета заложна къща има немаркирани златни бижута.
Задължението да маркират бижутата от благородни метали е на търговците, вносителите и производителите на златните и сребърни накити. Всички златни и сребърни бижута, които се продават или изработват в България, трябва да имат държавен печат.
Маркирането става в някоя от специализираните лаборатории на НАП, които са в София, Бургас, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Кърджали. Там се изследва съставът на бижутата от благородни метали и получават маркировка, ако отговарят на определени условия. Условията и комплектът документи са поместени на сайта на НАП – www.nap.bg, в раздел „Услуги”. Маркировката с държавен печат гарантира качеството на бижутата и дава възможност да се проследи дали данъците върху доходите от продажбата им ще влязат в държавната хазна.
Освен продажбата на немаркирани бижута от благородни метали, има златари, които некоректно водят и счетоводството си.
По данни на звеното за анализ на риска в НАП, 58% от златарите не отчитат коректно приходите си. Търговец от София, например, е „забравил” да осчетоводи 114 кг злато. Декларираните от него приходи също не съответстват на маркираните количества злато. Негов колега пропуснал да осчетоводи златна бижутерия за 170 000 лева. Оценено е, че годишно в бюджета не постъпват минимум 3 млн. лв. от търговията с бижута от благородни метали.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg