АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември т. г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми, посочват от МОСВ.
Общият бюджет на процедурата е в размер на близо 97,8 млн. лева. Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният - 880 110 лв. Финансовата помощ за одобрени проектни предложения е до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
В по-голямата част от страната земеделските стопани нямат връзка към мрежата на "Напоителни системи", тъй като тя просто липсва. А стопани, които са изградили системи за капково напояване няма към какво да ги свържат.
Вече е публикуван електронният каталог на изложителите, където всеки може да прегледа техния бизнес профил, представяне и контакти. Традиционно участници в изложението са официалните вносители на световноизвестните брандове за земеделска техника, както и десетки фирми от агросектора, предлагащи напоителни системи, семена, торове и препарати, резервни части, инструменти и други.
За първи път от десетилетия насам беше предприет комплексен подход за възстановяване на поливното земеделие и започна рехабилитация на 24 канала на Напоителни системи.
До момента заявки за участие са подали над 160 фирми на 33 000 квадратни метра нетна изложбена площ. Сред тях са най-големите вносители на земеделска техника, представящи световноизвестните брандове в сектора, напоителни системи, семена и препарати, резервни части, автомобилни и строителни фирми, консултантски и финансови институции и много други.
Към 1989 година са напоявани към 12 млн. декара. Към днешна дата реално напояваните площи, обслужвани от „Напоителни системи” ЕАД, са се свили до 350 000 - 500 000 дка, в зависимост от годината и валежите.
„Напоителни системи” ЕАД е в критично финансово състояние, с много ниска степен на ликвидност и финансова устойчивост. Размерът на задълженията е два пъти по-голям в сравнение с размера на вземанията, това се отбелязва в доклад на Сметната палата.
„Всички язовири, които доставят вода за питейно-битово водоснабдяване и се стопанисват от „Напоителни системи“, разполагат с 30% и над 30% воден ресурс от общия си обем, съобщи Снежина Динева, директор на държавното дружество.
Приключи възстановяването на пропуканата подпорна стена на река „Чая”, край пловдивското село Катуница, което беше възложено на “Напоителни системи” ЕАД.