АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Кметът Огнян Атанасов предлага на ОС да гласува размерът на данъка върху недвижимите имоти и данъка за придобиване на недвижимо имущество да бъдат повишени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху моторните превозни средства да не бъде повишаван и да запази своя размер.
Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.
През 2024 г. 92.1% от домакинствата в България имат достъп до интернет в домовете си. Запазва се тенденцията за ежегодно нарастване на домакинствата с достъп до глобалната мрежа, като в сравнение с предходната година относителният им дял се е увеличил с 3.6 процентни пункта.
Темпът на икономическия растеж на страната обаче се забавя през юли-септември спрямо второто тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 6,7 на сто. Това е най-бавният темп на нарастване на БВП от седем тримесечия насам.
Темпът на нарастване на цените в еврозоната се ускорява до 2,3 на сто на годишна основа през ноември (спрямо същия месец на 2023 г.) при 2 на сто през октомври. Това сочи предварителната оценка на европейската статистическа агенция Евростат, публикувана на официалния й сайт.
Излишъкът ще достигне почти 1 трилион долара в края на 2024 г., ако продължи да се увеличава със същия темп на нарастване. Той се е повишил до 785 млрд. долара през първите 10 месеца на годината. Това е най-високото равнище на показателя за периода януари-октомври, откакто се води подобна статистика.
Според плановете на правителството възрастта за пенсиониране, която в момента е 65 години, ще се повишава с един месец годишно, за да достигне горна граница от 67 години до 2056 г. за хората, родени през 1989 г., съобщиха от Министерството на труда и социалните грижи на страната.
Наблюдава се експоненциален ръст на разходите за персонал, които от 14,6 млрд. лева за 2022 г. се планира да достигнат 18,0 млрд. лева през 2024 г. - увеличение, надхвърлящо 23%. Паралелно с това отчитаме още по-драстично нарастване в сферата на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсии. Тук има скок от 25,7 млрд. лева за 2022 г. до очаквани 34,9 млрд. лева за 2024 г., което представлява ръст от близо 36%.
През юли 2024 г. спрямо юни 2024 г. при производството на енергийни продукти най-голямо нарастване се наблюдава при електрическата енергия - с 42.1%. Значително нараства производството на твърди горива - 2.6 пъти, дължащо се на по - ниското производство през юни 2024 г. и конюнктурата на пазара на електрическа енергия.
Изпреварващият темп на нарастване на разходите, основно социалните разходи (пенсии, помощи и обезщетения) и разходите за персонал, продължи и през септември, в съответствие с действащите нормативни промени, одобрени от Народното събрание.