АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
След празничните дни търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Прогнозираният годишен растеж е 7,05 процента, което ще доведе до нарастване на пазара до 2,18 млрд. евро към 2029 година, като броят на читателите ще се повиши до 228,7 милиона.
Причината е продължаващото нарастване на разходите за труд, вкл. планираното увеличение на МРЗ и увеличението на максималния осигурителен доход през 2025 г., както и поради увеличаващите се преки и непреки разходи за оборудване, наеми и услуги, необходими за предоставяне на телекомуникационни услуги.
В търговските центрове е отчетено месечното им нарастване с 13,2 на сто, а в по-големите молове, разположени в покрайнините, потенциалните клиенти през декември са били с 5,7 на сто повече в сравнение с ноември. В по-скъпите магазини броят на потенциалните клиенти е нараснал с 4,8 на сто.
Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.
На Софийската стокова борса търговията търговията със зърнени стоки е спокойна след сделки за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед от началото на декември, реализирани на съответно 545 лева за тон и 1000 лева за тон. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна след сделките миналата седмица за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед, реализирани на 545 лева за тон и 1000 лева за тон, отчитат още експертите на борсата. Продължава и търсенето на фуражна пшеница насипно на 340 лева за тон.
Кметът Огнян Атанасов предлага на ОС да гласува размерът на данъка върху недвижимите имоти и данъка за придобиване на недвижимо имущество да бъдат повишени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху моторните превозни средства да не бъде повишаван и да запази своя размер.
Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.
През 2024 г. 92.1% от домакинствата в България имат достъп до интернет в домовете си. Запазва се тенденцията за ежегодно нарастване на домакинствата с достъп до глобалната мрежа, като в сравнение с предходната година относителният им дял се е увеличил с 3.6 процентни пункта.