АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Зелен ключ" е световен екоетикет за туристически и развлекателни заведения, който се присъжда на хотели и хостели, малки места за настаняване, къмпинги, ресторанти, конферентни центрове, увеселителни паркове и атракции, отговарящи на набор от екологични изисквания.
Ревизираната наредба относно класификацията, етикетирането и опаковането на опасни химикали цели допълнителна защита на потребителите, работниците и околната среда, като същевременно се определят правила за цифрово етикетиране.
За последните два месеца са регистрирани над 4200 получатели на ваксини, в това число общопрактикуващи лекари (ОПЛ) и лечебни заведения (ЛЗ), от всички 28 районни здравни инспекции (РЗИ) в страната. Отчетени са над 3700 отделни записа с изписване от РЗИ, с повече от 13000 позиции и над 800 000 дози ваксини.
БАБХ е извършила 2570 засилени проверки извън текущия официален контрол във връзка с активния летен туристически сезон на територията на областите Бургас, Варна и Добрич. Проверките се проведоха в периода от 17 юни до 13 септември 2024 г., посочват от БАБХ.
Инспектори на НАП са проверили повече от 800 търговски обекта – заведения за хранене, дискотеки, барове, атракциони, магазини за хранителни стоки
Чуждите платформи, които рекламират българската медицина, изтъкват големия брой лечебни заведения в страната - най-много на глава от населението в ЕС. Най-търсените здравни услуги у нас, според техните данни, са стоматологичните процедури и козметичната хирургия.
Като организатори на Октоберфест градските власти проверяват дали цените, изчислени от собствениците на бирарии, са оправдани. С тази цел те ги сравняват с цените на големите заведения в Мюнхен, които в момента вземат между 7,70 и 12,80 евро за литър.
Най-големи задължение от държавните болници са натрупали УМБАЛ „Александровска“ (65 млн. лв.), УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ (64 млн. лв.) и УМБАЛ „Св. Георги“ (56 млн. лв.). Това са и най-големите по брой легла и персонал лечебни заведения за болнична помощ у нас.
Битовите клиенти на електроразпределителните дружества ще получават електроенергия по регулирани цени, определени с програма на МС, по време на преходния период 1 юли 2025 - 31 декември 2025 г. Това става известно от окончателно приетите промени в Наредба №1 за НРЦЕЕ от КЕВР.
Според новата наредба за подаване на заявление за търсене и проучване или за концесия, както и за прекратяване на концесия инвеститорите ще дължат по 2000 лв., вместо досегашните 1450 лв. Удължаването на срока на предоставени разрешения и концесии ще се таксува с 1000 лв., вместо действащите в момента 700 лв. Таксата за прехвърляне на права и задължения по сключени договори се увеличава от 2500 на 3000 лв.