EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Наричат текстила новата пластмаса

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Наричат текстила новата пластмаса

mail15:15 | 25.10.2022прегледи 484 коментарикоментари 0


Наричат текстила новата пластмаса. Причината е, че производството и продажбите на текстилни продукти се увеличават лавинообразно всяка година, това води до все по-големи количества отпадъци от текстил, а въздействията върху околната среда са огромни - парниковите емисии на текстилната индустрия са повече от тези на секторите авиация, железопътен транспорт и доставките по море взети заедно.

Това са между 8% и 10% от всички емисии на човечеството на година. Статистиката показва, че всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а хвърляме 11 кг. Жертви сме на „бързата мода“ – ползваме дрехи едва до 7-8 пъти.

Мерки, насърчаващи кръговия подход вече са въведени в някои европейски държави. В България от 25 години се развива дейност, която води до намаляване и компенсиране на негативните въздействия върху околната среда в глобален план. Въпреки това, държавата изостава с въвеждането на активни законодателни мерки, които да ускорят процеса.

Първият Доклад за екологичните спестявания от прилагането на кръгова икономика в текстилния сектор в България, представен публично на 20 октомври 2022 г., показва задълбочаване на тези проблеми, но и сценарии за решаването им. По това работят от Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ), приемници на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба (АПТДВУ). Те са ключов играч в текстилното оползотворяване в страната. Чрез дейността си, БАКТ ограничава употребата на нови текстилни стоки и смекчава вредните въздействия от изхвърлянето на текстил на сметищата.

Ето част от изводите на Доклада:

За периода 2019 – 2021 г. от БАКТ са обработени 96 170 тона текстил, от които 72 829 тона са изнесени за други държави и се използват повторно;

За същото време в резултат от дейността на компаниите, които са част от БАКТ, са спестени 1,7 млн. тона въглеродни емисии за производството на нов текстил и облекло, което е равносилно на годишните емисии от 2 млн. автомобили (това ¾ от всички коли в България);

Предотвратено е изхвърлянето на 35 000 т естествени тъкани и свързаните с това емисии на гниене – това е равно на количеството битов отпадък на 80 000 българи за цяла година;

Предотвратено е изхвърлянето на 50 000 т изкуствени дрехи и тъкани, които са равносилни на спестената пластмаса за производството на 5 млрд. бутилки;

По данни от ЕС един средностатистически европеец си е закупил между 15 кг и 26 кг текстилни продукти през последните 5 години. Това е повече от емисиите, отделени при пътуването му до работа и обратно за същия период;

Текстилният сектор е и сред най-големите консуматори на вода и е вторият замърсител на вода в света. Повече отпадни води се отделят от производството на текстил, отколкото от всички битови нужди на човечеството (в резултат на къпане, готвене, чистене и тн.). Няма друга единична индустрия, която да консумира и замърсява толкова много вода.Спестено е количество вода от производството на нови дрехи е колкото консумираната вода на 330 хиляди европейци за една година.

Данните от Доклада идват в навечерието на нови европейски изисквания, които ще задължат държавите от ЕС, включително и България, да въведат системи за разделно събиране на текстил до 2025 г. Компаниите от БАКТ вече са реализирали пилотни проекти в 18 общини като са позиционирали 230 специализирани контейнера за ненужен текстил, включително в София.

На този фон за последните 10 години количеството на текстилния отпадък е нараснало с над 50%, а продажбите на облекло с 40 на сто. Над 100 хил. тона дрехи и битов текстил се изхвърлят годишно или 5 пъти теглото на НДК в София.

Повторната употреба на текстил е предпочитан и насърчаване метод за справяне с отпадъците от текстил в световен мащаб. А у нас в момента по данни на БАКТ разделно събраните текстилни отпадъци се равняват на около 2% от общото предполагаемо количество изхвърлен текстил. За справянето с тези проблеми са предвидени редица мерки и дейности, които включват повече оползотворен и по-малко депониран текстил.

В Доклада са разгледани 2 сценария - базов и оптимистичен, в които е оценен ефектът от въвеждането на насърчаващи мерки в сектора за сортиране и третиране на ненужен текстил, с поглед към 2030 г. Отправна точка и за двата сценария са наличните данни за разделно събран, сортиран и пренасочен за повторна употреба или рециклиране текстил.

Базовият сценарий отразява предполагаемото естествено пазарно развитие на дейността, без допълнителни стимули и държавна подкрепа. Оптимистичният сценарий предполага въвеждане на определени мерки в периода 2023-2024 г., което да доведе до значителни подобрения в резултатите до 2030 г. Сред възможните стимули за постигането на резултатите са:

Задължително прилагане на разширена отговорност на производителя за пуснатите на пазара нови текстилни продукти;

Задължителни цели за подготовка за повторна употреба на разделно събрания текстил;

Препоръчителни цели за пуснати на пазара дрехи втора употреба (от общия дял пуснати на пазара дрехи);

Препоръчителни цели за вложени рециклирани материали в новите текстилни продукти, пуснати на пазара. Целите трябва да засягат влагане на материали конкретно от текстилни отпадъци, не от други типове отпадъци (като PET бутилки).

Сходни мерки вече действат в няколко европейски държави или са планирани в Стратегията на ЕС за устойчивите текстилни изделия.

Ако тези мерки бъдат реализирани, прогнозите са за достигане до 40% разделно събиране на образуваните текстилни отпадъци, пренасочване за повторна употреба на 60% от разделно събирания ненужен текстил и рециклиране на 30% от разделно събрания отпадък до 2030 г. 

 

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6645