АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност...
Проверени са 452 ОП на обща стойност 326 605 813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.
Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са: неиздаване на касови бележки, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата, документите за продажба не отговарят на изискванията и др.
Средствата, които са на стойност 1,04 милиарда евро са били отпуснати от програма за подпомагане на структурно слаби региони. През 2022 година средствата са били замразени заради предполагаеми нарушения, свързани с ценностите на ЕС.
Само за последния месец са установени 13 души, които са били на работното си място, без оформена надлежна документация за това.
С редовния пакет от решения във връзка с нарушения от страна на държавите членки Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите членки, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС.
Скандални нарушения констатира Сметната палата в община Козлодуй. Одитен доклад на институцията показва, че над 50 000 лв. общински средства са отишли за дрехи, бельо, козметични процедури, ресторанти, нощувки и още. Докладът обхваща периода от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2022 г.
Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO/СЕСИС) публикува два доклада, анализиращи престъпления срещу интелектуалната собственост (ИС) и други нарушения, които са възможни чрез неправомерно използване на приложения (Apps), съобщи Българската търговско-промишлена палата на интернет страницата си.
Инспектори на НАП са проверили повече от 800 търговски обекта – заведения за хранене, дискотеки, барове, атракциони, магазини за хранителни стоки
Констатирани са 114 нарушения, за които са съставени актове. По думите на Кроснев има и други нарушения, за които са уведомени полицията и прокуратурата. Директорът посочи, че за 2023 година са задържани шест автомобила, седем каруци и пет бензинно моторни триона.