АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.
Към днешна дата площите с лозови насаждения у нас възлизат на 60 000 хектара. Винопроизводителите са 362 с тенденция за повишаване“, каза по време на откриването на фестивала заместник министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев.
През март цените скочиха неимоверно до над 10 000 долара за тон на борсата в Ню Йорк заради лошата реколта в Западна Африка, причинена от комбинация от неблагоприятно време и опустошителни болести в старите насаждения. След това цените спаднаха, но все пак остават три пъти по-високи от миналата година.
По-малко от 0,5% от площта на горските територии в България е засегната от съхнене на иглолистни дървесни видове, по конкретно при насажденията от бял и черен бор. Причината е разпространението на фитопатогенни гъби. Милион и половина хектара са изкуствено създадените горски насаждения в страната през 20-ти век.
Това са свободни земи от Държавния поземлен фонд, които са поливни и са подходящи за предоставяне за отглеждане на зеленчуци. За създаване на трайни насаждения от Областните дирекции "Земеделие" прогнозират, че са подходящи около 5600 дка.
"Отправната точка, от която тръгнахме да правим промени, е да бъдат приоритетно подкрепени местни земеделски производители на плодове и зеленчуци, трайни насаждения, както и животновъди", каза още министърът.
Нов научноизследователски проект проучва хранителните отпадъци от маслинови насаждения могат да се превърнат в суровина за производството на части за автомобили, съобщи Порталът на българската индустрия industryinfo.bg.
Всички трайни насаждения в България се нуждаят от заслужени – доста по-големи субсидии, а не от мизерните 28 лева на декар, за да има на трапезата ни родно производство. В момента овощарството ни е западнало, много градини се изкореняват именно заради недостатъчните субсидии.
В момента овощарството ни е западнало, много градини се изкореняват именно заради недостатъчните субсидии, каза в интервю за БТА проф. д-р Аргир Живондов, който работи в областта на селекцията, генетиката и семепроизводството при овощните култури. Той е автор и съавтор на 21 овощни сорта.
Бюджетът на държавната помощ за 2023 г. има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).