АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Японският автомобилостроител "Хонда" (Honda) обяви, че ще премести производството на хибридния модел "Сивик" (Civic), предназначен за американския пазар, от Япония в завода си в Индиана, САЩ. Тази стъпка е част от усилията на компанията да намали въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Киодо.


Незаконната сеч, измами и износ на дъбови дървета към Китай са причините, поради които Федерацията на частните лесовъди във Франция - Франсилва, иска да прекрати "ограбването" на своите гори. Организацията мобилизира голям брой хора в опитите си да документира кражбите и да подкрепи собствениците.


Пекин също е настоял китайските авиопревозвачи да спрат всички покупки от американски компании на авиационно оборудване и части, посочват още източниците на Блумбърг. Според тях властите в Пекин обмислят как да подпомогнат китайските авиокомпании, които наемат самолети на "Боинг", на фона на което са изправени пред по-високи разходи.


Ванс има планирана среща тази вечер с премиера Нарендра Моди в столицата Делхи. Министерството на външните работи на Индия заяви, че визитата дава възможност да се направи равносметка на напредъка в двустранните отношения, като се очаква акцент в разговорите да бъде поставен върху икономическото и търговското сътрудничество.


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


Българският павилион на ЕКСПО 2025 в Осака (Япония) вече посреща първите си посетители. Вратите на изложението са отворени за широката публика, а националният ни павилион се радва на изключителен интерес.


Франция е сред страните, които остро се противопоставяха на това споразумение. За да влезе в сила, то трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27-те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


Новите ставки за американския внос в Китай ще влязат в сила малко след полунощ на 10 април. По-рано тази седмица президентът на САЩ заяви, че ако Пекин не отмени митата си от 34 процента, ще повиши митническите ставки за Китай на 104 процента, което се случи днес.