EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Натискът върху Гърция се засилва

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Натискът върху Гърция се засилва

mail09:10 | 30.01.2012прегледи 407 коментарикоментари 0


Гърция изключва дебат за евентуално назначаване на европейски комисар, който да контролира бюджетните решения на страната, съобщи агенция АНА-МПА. Няма вариант подобно нещо да бъде прието, преди време такова предложение бе направено и от холандски министър, казали високопоставени правителствени източници в Атина. Изявлението е повод публикация в британския в.
Financial Times, в която се посочва, че Германия иска Гърция да се откаже от суверенитета си в областта на данъчната политика, която да се поеме от европейски комисар преди Атина да получи втори финансов спасителен план. Според вестника Берлин предлага посочен от финансовите министри на еврозоната комисар да има правомощията да налага вето на бюджетните решения на гръцкото правителство.  Български заплати иска от Атина тройката кредитори от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, които преговорят с гръцкото правителство по втория спасителен пакет за страната, пише в. "Етнос".
Изданието твърди, че представителите на трите институции са непоколебими в позициите си и искат от гръцкото правителство незабавно да предприеме всички мерки и да ускори болезнените реформи в държавния сектор и на трудовия пазар. Вземете всички мерки без никакво закъснение, твърдо заявили пратениците на тройката, като настояли за незабавно прилагане на всички промени на трудовия пазар и по-специално за намаляване на минималната заплата, за орязване на 13-та и 14-та заплата, за премахване на нормите на труд в държавните предприятия от сферата на услугите и в банките, за замразяване на увеличенията на доходите и за намаляване на допълнителните пенсии.
Пред Reuters премиерът Лукас Пападимос заяви, че очаква преговорите с тройката да приключат с успех в средата на следващата седмица. Той смята, че дотогава ще бъдат договорени реформите, които Гърция трябва да предприеме, в замяна на пакет от финансова помощ в размер на 130 милиарда евро, от които страната се нуждае, за да не изпадне в неплатежоспособност.
В. "Етнос" обаче алармира за нова вълна от недоверие към Атина от страна на европейски представители заради нереализираните досега от нея реформи. Няма смисъл да даваме повече пари на Гърция, след като не знаем дали договорените реформи наистина ще бъдат приложени, заяви германският външен министър Гидо Вестервеле.
Призиви към Гърция за реално прилагане на реформите са отправили и германските министри на икономиката и финансите. Разочарован от реформите в Гърция е и председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, който в интервю за германския в. "Ханделсблат" поставя като "принудително условие" за отпускането на каквато и да е по-нататъшна финансова помощ на Гърция, наличието на споразумение между трите партии, подкрепящи коалиционното правителство, по програмата за реформи в страната.
Пред агенция Bloomberg шведският финансов министър Андерс Борг също призова Гърция да се забърза и да приложи исканите от нея болезнени икономически реформи.

 

 


Тагове: заплати, Гърция
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg