АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Второто искане за плащане обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Само за година има ръст от 7%.Половината от изследователските кадри са съсредоточени в предприятията - най-големият дял досега след непрекъснат темп на нарастване след 2013 г. Само за последната една година увеличението на персонала, зает с НИРД, в бизнес сектора е близо 15%.
През 2022 г. ЕС е похарчил 352 милиарда евро за научноизследователска и развойна дейност, което е с 6,34 на сто повече, отколкото през предходната година (331 милиарда евро) и с 48,52 на сто повече, отколкото през 2012 г. (237 милиарда евро), отчита Евростат.
Българските фирми ще могат да работят заедно с изградените през миналия програмен период Центрове за върхови постижения и за компетентност, както и с бъдещата мрежа от цифрови хъбове.
Най-много са договорите по ОП "Региони в растеж" – 402 от общо 586, следват тези по "Околна среда" – 156, по "Транспорт и транспортна инфраструктура" – 21, които обаче са за над 2 млрд. лева, и по "Наука и образование за интелигентен растеж" – 7. Те трябва да бъдат индексирани.
ЕК откри най-голямата обществена консултация за миналото, настоящето и бъдещето на научно-изследователските и иновационни програми на ЕС „Хоризонт“ за периода 2014—2027 г. Тя ще трае 12 седмици и ще допринесе за окончателната оценка на „Хоризонт 2020“, за междинната оценка на „Хоризонт Европа“, както и за изготвяне на „Хоризонт Европа“ за 2025—2027 г.
Сектор "Предприятия" е най-големият от четирите институционални сектора, в които се осъществява НИРД, с дял от 65,8 на сто от общите разходи за НИРД през 2021 година.
Сектор "Предприятия" е най-големият от четирите институционални сектора, в които се осъществява научна и развойна дейност, с дял от 65,8 на сто от общите разходи за НИРД през 2021 година. Следва сектор "Държавно управление", чиито научни институти и организации формират 27,1 на сто от общите разходи за НИРД. Направените разходи за наука от висшите училища и университетските болници възлизат на 6,5 на сто, а от...
Земеделската наука в България се развива вече 139 години, като основен мотор за това е Селскостопанска академия. За последната година са вписани 10 нови сорта на Селскостопанска академия (ССА), а други 9 са заявени за вписване.
Реализирането на устойчивото партньорство наука-бизнес чрез ефективно сътрудничество или възлагане на целеви задачи е една от основните цели на проекта.