АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
33-та Българската Антарктическа експедиция ще бъде най-мащабната откъм научни цели и екип, както и най-амбициозната от към обхват на научните изследвания. Ще бъдат реализирани над 25 научноизследователски проекта.
Този път тя ще наброява над 60 участници и ще реализира над 25 научни проекта. Все повече млади учени печелят проекти за изследвания на Ледения континент.
И при 33-тата експедиция учените ще продължат с геологичните изследвания. Ще вземат още проби от водите, шелфа, дъното. Специално за военните моряци той определи като огромно предизвикателство батиметрията.
Сертификат клас "А" получи в четвъртък на българското подразделение на японската корпорация "Нидек" - "Нидек Елесис Ар енд Ди Юръп България" ЕООД, за инвестиция в научна и развойна дейност за 4,828 милиона лева. От юни досега са сертифицирани 12 инвестиционни проекта на обща стойност за над 75 млн. лв. С проектите се очаква да бъдат разкрити близо 1000 нови работни места.
Гледната точка на експерта доц. д-р Гана Гечева, еколог, заместник-декан по научна и проектна дейност, Биологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“
Гледната точка на експерта доц. д-р Гана Гечева, еколог, заместник-декан по научна и проектна дейност, Биологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“
Сектор "Предприятия" е най-големият от четирите институционални сектора, в които се осъществява научна и развойна дейност, с дял от 65,8 на сто от общите разходи за НИРД през 2021 година. Следва сектор "Държавно управление", чиито научни институти и организации формират 27,1 на сто от общите разходи за НИРД. Направените разходи за наука от висшите училища и университетските болници възлизат на 6,5 на сто, а от...
Японската фирма "Мейджи" обяви желание да вложи средства в лабораторията за разширяване на научна и развойна дейност в "Ел Би Булгарикум".
Две стипендии по 600 лв. месечно за студенти, обучаващи се за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър”и една стипендия от 800 лв. месечно за лица, обучаващи се за придобиване на образователна и научна степен „доктор” (докторанти).
Целта й е значително повишаване на качеството на човешките ресурси за провеждане на научни изследвания в България на най-високо ниво. Ще подпомогне бързото изграждане на критична маса от перспективни учени в дадена област, които да работят заедно по висококонкурентна оригинална научна тема.