АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Геоложките проучвания и 3D сеизмичните проучвания в цялата акватория на Черно море показват, че има доста висок процент не само за находища, но и за добив на въглеводороди, посочи министърът.
"ТоталЕнерджис ЕП България" заяви, че блокът има потенциал да произвежда общо 13 млрд. куб. м природен газ годишно от две находища. Ако първоначалните сондажи се окажат успешни, добивът се очаква да започне около 2030 г., посочи още френската компания.
Производството на природен газ ще нараства с 1,4% годишно и ще достигне 146,7 млрд. куб. м. през 2028 г. Този растеж ще се дължи на пускането в експлоатация на нови находища през периода 2024-2028 г., които ще добавят допълнителни 16,3 млрд. куб. м., както и на увеличаването на добива в Хаси Р'Мел и развитието на находището Туат.
Норвежкото правителство на малцинството и две опозиционни партии в страната постигнаха споразумение да бъде разрешено провеждането на проучвания за находища на полезни изкопаеми под морското и океанското дъно в региона на Арктика, предаде Ройтерс.
Украинската държавна компания за добив на газ започна експлоатацията на три нови кладенеца с общ капацитет от 400 000 куб. м. дневно, съобщи компанията майка "Нафтогаз", цитирана от Ройтерс.
Това е финансова институция, която притежава активи за над 1,4 трилион долара. Той е най-големият инвестиционен фонд в света. В него постъпват основните приходи от норвежките находища на петрол и природен газ, които са най-големите в Западна Европа.
"Екуинор", чиято централа е в Осло, държи мажоритарен дял от "Роузбанк", което е едно от най-големите неразработени петролни и газови полета в британския континентален шелф.
Казахстан планира в рамките на месец да възстанови напълно добива си на петрол, след като, поради проблеми с електроснабдяването, преди дни беше спряна работата на няколко петролни находища в Мангистауска и Атърауска област.
Един от тях е,че Путин и Си се споразумяха да започнат строежа на гигантския газопровод "Силата на Сибир 2", който ще свърже сибирските газови находища през Монголия със Северозападен Китай.