АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
Кайро се стреми да увеличи добива от най-голямото си находище в Средиземно море с 220 милиона кубически фута дневно. По думите му това би трябвало да помогне за възстановяването на местното производство, което намаля от 2,76 милиона кубични фута на ден през третото тримесечие на 2021 г. до под 2 милиарда кубични фута на ден през първата половина на 2024 г.
Споразумението предвижда "Тотал Енержи" да доставя около 1,6 млрд. кубични метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС. Наред с това Египет обсъжда с Кипър изграждането на 90-километров подводен тръбопровод за пренос на кипърско синьо гориво от офшорното поле "Афродита" към египетските производствени съоръжения в газовото находище "Зохр" в...
Находището „Афродита“ беше открито през 2011 г. и се смята, че в него има залежи от около 100 млрд. куб. м природен газ.
Турският сондажен кораб от седмо поколение „Абдулхамид Хан“ отплава за Черно море за сондажни дейности в региона. Газовото находище Сакария, открито през 2020 г., е най-голямото, установявано в турски води, и че страната има нужда да увеличи добива от него бързо.
Най-големият проект за фотоволтаично напояване в Китай, чиято цел е контрол на опустиняването, намиращ се в нефтеното находище Тарим в Синдзян-уйгурския автономен район, е генерирал до момента над 5 млн. градуса екологично чиста електроенергия,
Добивът може да започне през 2030 г. с инвестиция от 10 милиарда крони (867 милиона евро) само за първата фаза, според норвежка минна компания .
Финансирането е за срок от четири години с цел обезпечаване на дейности по техническа рекултивация на нарушени терени на находище „Източно маришки въглищен басейн”.
Най-високата средна брутна месечна заплата на наетите лица в България[2] за 2022 г. е в община Челопеч (3 398 лв.). На второ място е средната заплата в община Козлодуй (2 949 лв.), а на трето място е изненадата тази година – община Кнежа (2 813 лв.).
Това находище позиционира Тайланд непосредствено зад Боливия (23 милиона тона) и Аржентина (20 милиона тона), в които са концентрирани близо половината от световните резерви от толкова желаното бяло злато.