АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Национален план за заетост, 2013
Правителството прие Национален план за действие по заетостта през 2013 година, съобщиха от пресцентъра на МС. Ограничаването на младежката безработица и неактивност ще бъде основна задача на Националния план. Със 73 млн. лв. от държавния бюджет ще бъде осигурена заетост на 22 177 безработни. Във връзка с увеличаването на минималната работа заплата на 310 лв. от 1 януари 2013 г. се променя и размерът на субсидираното трудово възнаграждение на включените в програми и мерки безработни лица. През 2013 г., се увеличава заплащането на ромските медиатори, назначени на работа по Националната програма"Активиране на неактивните лица" - 340 лв. за лицата със среднообразование и 450 лв. за наетите психолози и мениджъри за даден случай. Променя се размерът на средствата, заплащани при подготовка на обучители - до 200 лв. при не по-малко от 40 учебни часа /старият размер е 500 лв. и не е обвързан с броя на учебните часове/. Увеличава се размерът на средствата за
насърчаване на териториалната мобилност - за транспортни разходи за представяне пред работодател - до 20 на сто от трудовото възнаграждение за субсидирана заетост /до 62 лв./ ежемесечно; за транспортни разходи за посещение /отиване и връщане/ на населеното място по постоянно местоживеене един път в месеца, когато обучението е с продължителност над един месец - до 60 лв. на човек ежемесечно.
От държавния бюджет за проекта "Красива България" за 2013 г. са осигурени 3 млн. лева. Средствата ще се изразходват по ред, определен от Управителния съвет на проекта, който осигурява заетост на 450 безработни, регистрирани в бюрата по труда. По процедурата за разработване на Национален план за действие по заетостта след оценка са одобрени за финансиране 196 регионални програми за заетост на 2278 безработни лица. Регионалните програми са съобразени с приоритетите на съответната областна стратегия за развитие и на регионалните, областните и общинските планове за развитие. През 2013 г. и се очаква коефициент на заетост за групата 15-24 г. - 22 на сто, сред по-възрастните лица /55-64 г./ - 46 на сто, и коефициент на безработица - не по-висок от 12,4 на сто.
Tweet |
|