АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25 октомври е 2370 млн. куб. м, което е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември т. г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. куб. м, което е с 29,552 млн. куб. м по-малко от разрешените за октомври 2024 г. водни обеми, посочват от МОСВ.
Това заяви ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков по време на представяне на доклад на тема "Продоволствена сигурност, устойчиви аграрни системи и интелигентни технологии за управление на климата", с който той запозна участниците в двудневния Национален симпозиум на тема "Продоволствена сигурност и устойчиво развитие".
Основен акцент ще е адаптиране на информационните системи, които се ползват в общинските администрации, съгласно приетия Национален план за въвеждане на еврото в България.
Към момента това са регистрираните биологични производители. През 2023 г. броят на операторите бележи ръст спрямо предходните 2 години, като в края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4863 оператора.
В нито едно от населените места с питейно-битово водоснабдяване от 14-те язовира, управлявани от МОСВ, няма воден режим. Продължителното засушаване, високите температури, липсата на валежи, меката зима с липса на пролетно пълноводие са комплекс от фактори, които неминуемо водят до намаляване на водните количества в реките.
Броят на туристите, посетили крайбрежните окръзи на Хърватия през юли, е намалял с 3,4% или със 155 000 души в сравнение с юли 2023 г., предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватския национален туристически съвет (HTZ).
Това е с 0.5 % по-малко от отношението на завирените им обеми спрямо сумата на общите им обеми към 16.08.2024 г. МОСВ наблюдава ежедневно какви са наличните обеми в комплексните и значими язовири, които се следят, а те са 52 язовира.
Последните данни на МОСВ към юли 2024г. сочат, че състоянието на няколко ключови язовира у нас е критично и нивото им е по-ниско отколкото минали години. Хидроенергийният сектор – едновременно потърпевш, но и даващ решения за справяне с климатичните промени.
Належащо е да бъдат приети промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, които да облекчат процедурите по съобщаване при установяване на явна фактическа грешка.
Това е обявил служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на работната си среща с еврокомисаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, информира ведомството.