EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Национализация на ВЕИ сектора?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Национализация на ВЕИ сектора?

mail10:46 | 05.12.2013прегледи 2596 коментарикоментари 0


Въпреки протестите на производителите на ВЕИ енергия днес Нарадното събрание одобри въвеждане на 20% такса върху печалбата за производителите на ток от слънчева и вятърна енергия. 116 депутати гласуваха с „да”. По този начин чрез Закона за бюджета се правят промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Правителството очаква от тази такса в бюджета да влязат 160 милиона лева.
Против въвеждането на тази такса са обяви президентът Плевнелиев, както и много експерти, които смятат, че промяната на правилата "от днес за утре" влошава инвестиционния климат в страната.

Как МИЕ аргументира промяната в таксата? 

ВЕИ-таксата е и мярка, която ще е стъпка към преодоляването на резките разлики между цените на различните производители, работещи на регулирания пазар и ще има като ефект балансирането на електроенергийната система, се казва в позиция на ведоството.
По същество предложението касае въвеждането на такса в размер на 20% от преференциалната цена при задължително изкупуване на електрическа енергия, произведена от вятърна и слънчева енергия на регулиран пазар, отбелязва министерството. Преференциалните цени за изкупуване на енергия от ВЕИ, определени от ДКЕВР за 2013 г., достигат 353 лв./за МВтч. За сравнение изкупната цена на електрическа енергия от АЕЦ "Козлодуй" е 37.75 лв./МВтч., а тази произведена от ТЕЦ "Марица изток 2" ЕАД е 63.14 в./МВтч., се напомня в позицията.
Преференциалните цени за производство на електрическа енергия от ВЕИ не отчитат конкретни стойности на индивидуален инвестиционен проект, а осреднени такива на основата на официални източници и международния опит, коригирани със специфичните за България обстоятелства.
В позицията се подчертава, че таксата за производителите на електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия не е такса върху приходите на тези производители и в този смисъл не представлява квазиданък. Търговията на свободния пазар, износът на електроенергия, както и енергията произведена за задоволяване на собствени нужди е изцяло освободена от такси. Внесеното предложение от народните представители не предвиждат въвеждането на обратна сила на закона, пише в позицията. Таксата няма действие по отношение на изкупена електрическа енергия на преференциални цени за някакъв минал период, а само за бъдещо изкупуване след приемането на закона.
От министерството напомнят, че таксата, която ще следва да бъде удържана, е нормативно признат разход, т.е. той ще намали и корпоративния данък, който следва да се плаща от производителите на електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия.
По отношение на въвеждането на подобна такса от министерството информират още, че такива мерки се прилагат и от други европейски законодателства, дори с ретроспективно действие като в Чехия, където е въведен данък върху преференциалните цени от 26 до 28%, и Гърция – 30%. Мерки, свързани с реформиране на схемата за подпомагане на възобновяемата енергия, са предприети от Италия, Испания, Румъния и Великобритания.
Обхватът на таксата също така е твърде стеснен до сделките на регулиран пазар на електрическа енергия на преференциални цени, се отбелязва в позицията. Производителите сами са избрали търговията на регулиран пазар с преференциални цени, а държавата е въвела по-благоприятно за тях третиране и е задължила обществения доставчик да изкупи цялото количество произведена енергия. При промяна на средата законодателят е в правото си да въведе и такси за произведената и изкупена по преференциални цени електроенергия.

От министерството посочват, че в Насоките на Европейската комисия за държавна намеса в електроенергийния сектор от 5 ноември 2013 г. е казано, че "преференциалните цени са приложими с цел поддържане на ниски нива на рисковете за инвеститорите в нови технологии. С развитието на технологиите, техният дял от производството достига значителен дял от пазара, така че този вид защита не е необходим и следва да бъде прекратен в рамките на определен период от време".
Съгласно Директива 2009/28/ЕО производството на електроенергия от ВЕИ до 2020 г. в България трябва да достигне 16%, се напомня в позицията. Към момента производството на електроенергия от ВЕИ, е близо 15%. Инсталираните мощности от фотоволтаици са над 1000 МВт и още 680 МВт - от вятърни централи.

Представители на Българската фотоволтаична асоциация излязоха на протест пред Народното събрание заради приемането на 20 % такса върху приходите от зелена енергия. Събрали са се представители на фирми, произвеждащи зелена енергия, от цялата страна - Ямбол, Стара Загора, Русе и други населени места.

С писмо от 4 декември 2013 г.  ЕК уверява  БФА, че във възможно най-кратък срок ще има позиция във връзка с наложените мерки върху производителите на енергия от слънце и вятър. Според изявление на БФА с приетите днес текстове за 20% такса практически се изземват общо 43% от приходите на производителите поради наложеното ограничение в часовете на работа.БФА отбелязват още:"Призоваваме всички народни представители с проевропейско мислене да направят подписка, с която да сезират Конституционния съд за незаконосъобразността на приетите промени в ЗЕВИ. Обръщаме се с молба и към българския президент да защити основните принципи на Конституцията за защита на неприкосновеността на частната собственост и законова гаранция за частните инвестиции в България, да наложи вето и да сезира Конституционния съд. Обръщаме се и към Омбудсмана на България да защити интересите на българските граждани, чиято частна собственост се национализира с приетия от Парламента закон и да сезира Конституционния съд за противоконституционност на приетия закон."

 


Тагове: такса, ВЕИ
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg