АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Не всички ПЧИ са добри за Европа
Инвестициите от чужбина са източник на капитали за икономиката и създават множество работни места. През 2016 г. ЕС е получила 280 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции (най-големите инвеститори са Швейцария и САЩ), а предишната година - 476 млрд. евро.
Въпреки това планове за продажба на пристанища или технологични компании на предприятия, контролирани от чужди държави, пораждат опасения, че ключова инфраструктура може да попадне в неподходящи ръце.
Контрол върху преките чуждестранни инвестиции
В момента 12 държави в ЕС имат механизми за оценка на възможните рискове от преки чуждестранни инвестиции (България не е сред тях). Търговски партньори като САЩ, Русия, Япония, Китай и Австралия също извършват подобен контрол.
В отговор на искания от ЕП и държави-членки Европейската комисия предложи на 14 септември 2017 г. изграждане на правна рамка за наблюдение (скрининг) на преките чуждестранни инвестиции в ЕС с цел опазване на сигурността и обществения ред.
Предложението включва механизъм за сътрудничество между държавите-членки, когато определена инвестиция в една държава може да засегне сигурността на друга, и скрининг от Европейската комисия, когато инвестиции могат да засегнат неблагоприятно проекти и програми на ЕС.
Предвижданата рамка няма да попречи на държавите-членки да приемат нови механизми на контрол на инвестиции или да не прилагат такива механизми. Последната дума относно всяка инвестиция остава на съответната държава.
Tweet |
|