АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Не само Lehman е лъгал клиенти
Големите банки са прикривали нивото на задлъжнялостта си през последните пет тримесечия като са ги понижавали временно непосредствено преди публикуването на финансовите си отчети, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки си на данни от Федералния резерв.
Около 18 банки, сред които Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan Chase, Bank of America и Citigroup, са се възползвали от специални счетоводни схеми, които са им дали възможност да заблудят инвеститорите за реалното финансово положение на съответната компания. По този начин в края на всяко тримесечие в продължение на минимум последните пет тримесечия тези банки са представили по- ниско ниво на задлъжнялост с цел финансиране на търговията с ценни книжа в рамките на около 42 %. В средата на цитирания период нивото на задлъжнялостта се е повишила.
Именно високият темп на нарастване на задлъжнялостта на банките стана една от основните причини за финансовата криза. След банкрута на Bear Stearns и Lehman Brothers банките станаха по- внимателни към публикуването на високи нива на дълг и риск, опасявайки се, че това може да се отрази на стойността на акциите им и на техния кредитен риск, отбелязва The Wall Street Journal, цитиран от електронното издание на в. Ведомости.
„Всички искат кредитните им портфейли да изглеждат добре в края на тримесечието, за да бъде демонстрирано по- ниско ниво на риск,” коментира бивш анализатор на Goldman Sachs.
Tweet |
|