АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В групата на 35-44-годишните е най-високият среден за страната дял – 1,61%, като той е значително по-висок практически в цялата Югоизточна и Североизточна част на страната, както и в значителни части от Северния централен район, но и тук има значително струпване на общини с над 10% неграмотни в районите на Сливен, Ямбол и Стара Загора.
Представително проучване на Алфа Рисърч с подкрепата на Visa в България сред ученици от 9 до 12 клас показва относително ниска самооценка у гимназистите за тяхната финансова подготовка.
Проучвания сочат, че на 70 милиона европейци липсват адекватни умения за четене и писане, а дори още по-голям брой имат слаби умения в областта на цифровите технологии и ниска математическа грамотност. Това ги излага на риск от безработица, бедност и социално изключване.
Близо до Кресна съществува железопътна гара, която във всички документи на Български държавни железници, а след 2002 г. и в документите на Национална компания „Железопътна инфраструктура”, е под наименованието „Пею Яворов”.
Повечето от тях не говорят немски, дипломите им от училище, ако изобщо са посещавали такова, не са сравними с германските, а 15% от сирийците и всеки втори афганистанец са неграмотни. Страни като Сирия, Ирак и Афганистан не разполагат с развита индустрия.
В момента 312 915 души са регистрираните безработни. Над 3 млн. души са заетите в България. 80 000 са дневните договори от 20 юли. „Половината от безработните у нас са неграмотни или са под основно образование.
Известният германски икономист Ханс-Вернер Зин, който е ръководител на мюнхенския институт "Ifo", предупреждава за опасностите, свързани с притока на мигранти към Германия. Ето обобщение на неговите тези по публикации в „Ди Цайт”, „Ди Велт”, „Дойчландфунк” и агенция ДПА, представени от Дойче Веле.
Над 39% от 15-годишните ученици в България са неграмотни и имат само елементарни четивни умения. Повече от 43 на сто са под критичните нива по математика, а в областта на природните науки делът на учениците със слаби постижения е над 36%.
Библиотеките се нуждаят от системно финансиране и обновяването на техните фондове, заяви Ели Попова, директор на изпълнителното бюро на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Прехвърляне на фирми с огромни задължения на безимотни и неграмотни хора са сред най-практикуваните схеми на измамниците.