АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Добрата новина е, че не се очакват съществени и резки сътресения, а по-скоро постепенно напасване на всички участници към променящите се условия. Това посочват от АДРЕС Недвижими имоти в очакванията си за пазара на имоти през 2025 г.
Високотехнологични компании, като Enduro Sat, Chaos Group и SiteGround се утвърдиха в различни сегменти на пазара, докато при хотелите големите хотелски групи традиционно растат чрез придобивания.
Според проучването, преобладават бюджетите от 100 000 до 250 000 евро. Клиентите, търсещи за собствени нужди в 30% от случаите разполагат с бюджет до 500 000 евро, с който търсят къщи или многостайни апартаменти.
Средната обща цена на закупените апартаменти се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на миналата година. При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2 300 - 2 500 евро/кв.м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4 000 евро/кв.м.
Unique Estates|Christie’s International Real Estate: Продажбата на Къщата с ягодите ще е най-значимата сделка на жилищния пазар за годината. Рекордна цена за жилищен имот на пазара в България, къщата вече е собственост на SiteGround. Това е първата сделка, реализирана с бранда Christie’s International Real Estate в България.
Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.
През тримесечието средният дял свободни площи в търговските центрове в София остава около 2-3%. Това доведе до повишаване на наемните нива в София до 42 евро/кв. м в моловете и 12 евро/кв. м в ритейл парковете. Доходността за сделки за придобиване на първокласни площи остава непроменена на ниво от 7.75%.
През последните години се забелязва засилен интерес към нови и модерни проекти, особено в престижните райони на София, сочи анализ.
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи, въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.