АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Недоволство сред румънските вериги
Търговците в Румъния оказват натиск за промяна на закона, който ги задължава да имат на рафтовете си минимум 51 процента продукти румънско производство, съобщава днес в. "Журналул национал", цитиран от БТА.
Асоциацията на големите търговски вериги в Румъния (AMRCR) подкрепя възможно най-бързо ревизиране на този закон, защото "не е донесъл нищо добро на никого" и освен риск от процедура за нарушение срещу страната и появата на други законови проблеми, е създал "големи обърквания на пазара", пише вестникът.
В понеделник министърът на земеделието Аким Иримеску съобщи, че Румъния рискува наказателна процедура, ако не бъде променен законът за търговията с хранителни продукти, който задължава големите търговски вериги да предлагат 51 процента румънски продукти. Законът бе приет през юни и следва да влезе в сила от януари 2017 г. след приемане на методологията за прилагането му, съобщава БТА.
От Асоциацията на големите търговски вериги в Румъния (AMRCR) посочват, че са готови да сътрудничат на държавните институции и на професионалните организации за изготвяне на коректен нормативен акт в сферата на търговията с хранителни продукти. Този закон трябва да бъде в полза на икономическите оператори и същевременно да подкрепя и насърчава местните производители и румънските продукти в условията на свободна пазарна икономика, но най-вече в полза на потребителя, се посочва в прессъобщение на асоциацията, цитирано от БТА.
Същевременно в. "Зиарул финанчиар" съобщава, че за първи път румънците ще имат възможност да сравняват цените в супермаркетите. Съветът по конкуренция ще представи утре платформата "Монитор на цените" - сайт, който ще показва какви са цените на продуктите от потребителската кошница на румънците в основните търговски вериги. На практика това ще бъде инструмент, който ще позволява на клиентите да намерят най-евтините продукти. Съветът по конкуренция се надява, че по този начин ще се създаде конкурентен натиск върху магазините да предлагат по-добри цени.
Tweet |
|