EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Недостиг от кадри в пет професии

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Недостиг от кадри в пет професии

mail09:00 | 12.11.2013прегледи 1352 коментарикоментари 0


Според данните на БСК всеки четвърти безработен младеж е с висше образование. 30 процента от безработните млади хора никога не са започвали работа, почти толкова са младежите, които нито учат, нито работят. Тревожна е и тенденцията за „оголването“ на цели професионални направления в икономиката. Средноквалифицираните кадри са на изчерпване и това води до феномена на места за хора със средно-техническо образование да работят инженери. По тази причина близо 30 на сто от всички работещи в България са свръхквалифицирани за длъжността, която заемат. Все повече са и фирмите, които сами обучават специалистите си, а не разчитат на бюрата по труда или квалификационните програми. Липсват ИТ кадри, заварчици, монтьори, асансьорни техници, трактористи.
За 24 години България създаде нов феномен – потомствени безработни. Това са 40 000 млади хора между 15 и 29 години, на които и родителите са безработни. Младежи, които никога не са имали първо работно място, които имат ниско образование и никаква квалификация. Младежи, за които пазарът на труда е затворен завинаги. Това коментира изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев по време на дискусия за младежката безработица, организирана от Европейската комисия.
Според Божидар Данев едно от решенията за справяне с младежката безработица е всички средства, включително и тези за субсидирана от държавата заетост, да се насочват към фирмите, а не към общините, каквато е практиката в момента. „Общините не могат да дадат качествена работа, която развива потенциала на хората, не може да създаде технологична и организационна дисциплина, а често не осигурява и качествени работни места.“, коментира изпълнителният председател на БСК. Той допълни, че е необходимо още да се направи цялостна реформа в образованието, която да доближи кадрите и техните компетенции до реалните изисквания на работодателите. Божидар Данев представи на всички участници Информационната система за оценка на компетенциите MyCompetence, като подчерта, че на нея всеки може да провери знанията, уменията и компетенциите си и съответствието им с професионалните стандарти, разбработени от бизнеса.
Като средносрочна мярка за решаване на проблема с младежката безработица Божидар Данев посочи насочването на усилия за осигуряването на работа за нискоквалифицираните. Не на последно място Данев отбеляза, че основните проблеми пред обществото, включително и при реализацията на хората на пазара на труда, са свързани с това, че мнозина заемат неподходящи за тях позиции и не притежават знания за това. „Караме да чистят и метат улиците хора, които не знаят какво е чистота. Караме да ни управляват хора, които не знаят какво е управление.“, обобщи Данев.
България може да разчита на 2 милиарда евро европейско финансиране за социална политика в периода 2014-2020-та година, което включва младежката безработица и други социални политики.

Цифрите потвърди евродепутатът Ивайло Калфин на конференция за младежката безработица в София. На европейско ниво сега ще се отделят много повече средства с инициативата за младежката гаранция, каза Ивайло Калфин.
Според инициативата до 4 месеца след завършване на образование на младите хора трябва да се потърси работа или да се включат в обучение за повишаване на квалификацията.
6 милиарда евро са предвидени общо за европейските страни за първите две години - 2014, 2015 година, като около 100 милиона евро от тях са за България.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg