EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Незаконната сеч намалява

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Незаконната сеч намалява

mail18:10 | 25.06.2024прегледи 395 коментарикоментари 0


От 2020 до 2023 г. има рязък спад на използването на дърва за огрев. Това каза старши анализаторът на програма "Сигурност" към Центъра на изследване на демокрацията (ЦИД) Тихомир Безлов на дискусия на тема "Противодействие на незаконната сеч: Ускорена декарбонизация и намаляване на енергийната бедност", организирана от Центъра. Той посочи, че използването на дърва за огрев е достигнало до 27-28 процента, като по-ускорено намалява в последните 3-4 години.

Според Безлов сред факторите за това намаление са демографията, миграцията на населението от малките към големите градове, емиграцията. По думите му влияние е оказало и увеличаването на цените на дървесината. Експертът посочи като фактор още липсата на достатъчно работна ръка за дърводобиващите предприятия, която води до проблеми със снабдяването.

Официалните данни също показват, че използването на дървесина за битови нужди намалява, коментира Безлов и допълни, че данните от 2023 г. сочат спад и при незаконната сеч.

Българските гори през последните 60 години увеличават своята площ. Това каза заместник-изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) Росен Райчев по време на дискусията. По думите му запасът на горско-дървесна растителност се е увеличил три пъти.

"Като цяло българската гора подобрява и своите екологични функции, като средната възраст е увеличена от 40 на 60 години", изтъкна Райчев. Той добави, че използването на българската гора е намаляло от 140 процента до под 50 на сто през последните години.

"Това показва, че ако преди 60 години българската гора е произвеждала ежегодно около 7 до 10 млн. куб. метра, ние сме ползвали повече от това, което е произвеждала, докато сега българската гора ежегодно произвежда над 13 млн. куб. м, като през изминалата година са добити и транспортирани около 5,5 млн. куб. метра", коментира заместник-изпълнителният директор на ИАГ.

Росен Райчев добави, че въпреки това българската гора има нужда от работа. Той посочи, че през последните 40-50 години са осъществени много залесявания на територията на страната. Проблемът обаче е, че част от тях в момента са под заплаха. Райчев даде за пример, че през 6-7 години е имало масово нападение на корояди, докато сега се получават гъбични заболявания.

По отношение на незаконната сеч заместник-изпълнителният директор на ИАГ заяви, че тя е в съвсем ограничен размер. Райчев посочи, че през последните години установените незаконни сечи са около 30 000 куб. метра. Целта на агенцията е да се осъществява ефективен контрол. По думите му ежегодно се съставят 10 000 -15 000 акта за установени нарушения.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg