АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дания, една от най-интензивно обработваните страни в света, в която земеделските земи заемат почти две трети от територията й, задели 43 милиарда датски крони (6,1 милиарда долара) за придобиване на земя от фермери през следващите две десетилетия.
От налози върху продуктите приходите в бюджета на страната ежегодно надхвърлят 3 милиарда лева. През миналата 2023 г. те са над 3,5 милиарда лева, се посочва в съобщението.
Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания. Предвидени са приеми и за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура
Петте имота са в землището на село Марино поле, община Карлово. Най-големият от тях е в местността "Чакъла" и е с площ от 191,7 дка. Имотите следва да се използват по предназначение – за земеделски цели. Началната цена на трите по-малки имота е 106,4 лв. за декар, а за другите два е 127,68 лв. за декар.
По интервенцията се подпомагат фермери, чиито земи попадат в обявените защитени зони от НАТУРА 2000. Статутът им е регламентиран по реда на Закона за биологичното разнообразие, както и със заповеди на министъра на околната среда и водите, обнародвани в „Държавен вестник“.
През 2023 г. 7896 селскостопански компании са обработвали площите си според директивите на биологичното земеделие или с 1 на сто повече, отколкото през 2022 г. Те са 16,5 на сто от селскостопанските компании в Швейцария, като размерът на площите е достигнал средно 24,1 хектара или с 2,3 на сто хектара повече от средните земеделски стопанства.
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, с които се уточняват условията за промяна на предназначението на земеделски земи при изграждане на обекти за енергия от възобновяеми източници.
Това са свободни земи от Държавния поземлен фонд, които са поливни и са подходящи за предоставяне за отглеждане на зеленчуци. За създаване на трайни насаждения от Областните дирекции "Земеделие" прогнозират, че са подходящи около 5600 дка.
Софийският окръжен съд призна България за собственик на 66 недвижими имота. Това стана след повече от десетгодишна съдебна битка. Имотите представляват гори и земи от горския фонд в Рила планина с обща площ от около 16 хил. дка. и са по последното висящо дело относно казуса с т.нар. царска реституция.